Marka şehir kavramı bağlamında Diyarbakır ili üzerine bir araştırma
A research on Diyarbakir province in the context of brand city concept
- Tez No: 528266
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATİH DEĞİRMENCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Şehirler, medeniyetlerin şekillendiği yaşam alanlarıdır. İçinde yaşadığımız çağ, bu alanları değişmeye zorlamaktadır. Şehirler, bu değişim sürecinde varlıklarını sürdürebilmek için markalaşarak farklılıklarını tanıtmak ihtiyacı duymaktadırlar. Ayrıca ülkeler, turizm potansiyellerini ortaya çıkarmak, daha çok fırsat geliştirebilmek, yatırımcıları ve ziyaretçileri etkileyebilmek için stratejik planlar oluşturmaya başladılar. 'Marka şehir' çalışmaları, son yıllarda hem daha profesyonelce yapılmaya hem de daha etkili olmaya başlamıştır. Yapılan çalışmaların günümüzde daha çok dillendirilmeye başlanması bu alanda yapılan çalışmaların doğru bir yol üzerine olduğu ve marka şehirlerin rekabet yarışına girdiği göstermektedir. Bu çalışmada da 33 medeniyete ev sahipliği yapan ve sahip olduğu tarihi ve kültürel değerlerle bir açık hava müzesi konumunda olan Diyarbakır'ın markalaşma sürecini ele alarak bundan sonra yapılacak marka şehir çalışmaları sürecini daha belirgin bir formülle ifade edilmesi planlanmaktadır. Bu nedenle Diyarbakır'da kendi alanında söz sahibi olan kişilerle görüşülüp 'marka şehir' konusunda veri elde edilmeye çalışılmıştır. Değerlendirilen veriler sonucunda Diyarbakır'ın markalaşması yolunda bir yol haritası çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
Cities are living spaces shaped by civilizations. The age we live in is forcing these areas to change. Cities need to promote their differences in order to be able to sustain their assets in this process of change. In addition, countries have begun to create strategic plans to uncover tourism potentials, to develop more opportunities, and to influence investors and visitors. 'Brand city' studies have started to become more professionally done and more effective in recent years. The fact that the work being done is being spoken more often now indicates that the work done in this area is on the right path and that the brand cities have entered the competition race. In this study, the process of branding of Diyarbakir which is hosted by 33 civilizations and which is in an open air museum with its historical and cultural values is planned and it is planned to express the process of brand city studies to be carried out with a more specific formula. For this reason, in Diyarbakir, it was tried to get data about 'brand city' by interviewing the people who have a say in their field. As a result of the evaluation, a road map was drawn on Diyarbakir branding road.