Yeni medya ile birlikte televizyon yayıncılığındaki dönüşüm: Uzman TV örneği
Transformation in television broadcasting with new media: Uzman TV example
  1. Tez No: 528286
  2. Yazar: ERSİN DANIŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULKADİR ATİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Global çağa girdiğimiz son yarım asırda internet var olan hemen hemen bütün gündelik hayat standartlarını değiştirmiştir. İnternetin gündelik hayata girişi ile birlikte başta iletişim anlayışı olmak üzere birçok anlayış da değişmiştir. Bunun en güzel örneği bugün mobil telefonların da vasıtasıyla internet olmadan hiçbir şey yapılamıyor olmasıdır. Gündelik sohbetlerden ticari anlaşmalara varana kadar geniş bir yelpazeye sahip olan internetin insanların eğlence kültürünü yeniden oluşturduğu yadsınamaz. Geçtiğimiz yüzyıl içerisinde insanların en büyük eğlence aracı olan televizyon bugün internet ile etkileşim haline geçmek durumunda kalmıştır. Yeni bir medya kaynağı olan internet televizyona olan ilgiyi tamamen sonlandırmış değildir; fakat sürekli dönüşen bir dinamiğe sahiptir. Bu dönüşen teknoloji karşısında yayıncılık anlayışı da yenilenmiştir. Bu çalışmada yeni medya ile birlikte televizyon yayıncılığındaki dönüşüm ele alınmıştır. Çalışmanın birinci bölümünde; internetin nasıl ortaya çıktığı ve ne gibi gelişmeler kaydettiği üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde; yeni medya ile birlikte dönüşen televizyon teknolojileri ve reyting sistemleri hakkında teorik bilgiler ortaya konulmuştur. Çalışmanın üçüncü bölümünde ise, değişen yayıncılık sistemini ispatlamak açısından örnek teşkil edebilecek kurumsal bir WEB TV olan Uzman TV incelenmiştir. Bu inceleme vaka analizi çerçevesinde değerlendirilip sonuca varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The internet has changed almost all daily life standarts last half century that we entered global era. Firstly communication understanding, many perception has chanced also with entering internet to daily life. Best example of this, today nothing is done without internet by means of mobile phones as well. It can't be denied the internet that has wide range regenerate entartainment culture of people from daily conversations to trade agreement. In the last century, television that is the biggest entertainment tool of people, today interact with internet. The internet as a new media source hasn't ended interest to television but has a renewed dynamic. Broadcasting perception also has renewed against this dynamic technology. In this study, the conversion in TV broadcasting with new madia is examined. In first part of study, it is investigated on how internet exist and what type developments made. In second part, teorical informations are determined about renewed technology with new media and rating systems. In third part, Uzman TV is investigated as an example to prove renewed broadcasting system. This study is investigated and deduced within the frame of case analysis.