Transition based dependency parsing with deeplearning
Derin öğrenme ile geçişli bağlılık analizi
  1. Tez No: 528287
  2. Yazar: ÖMER KIRNAP
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DENİZ YURET
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Bilimleri ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu tezde bir dil modelinden tu ̈retilen bir kelimenin sol ve sag ̆ bag ̆lamını temsil eden vekto ̈leri tanıtıyorum. Bu vekto ̈rlerin faydasını c ̧ok katmanlı algılayıcı (MLP) bag ̆lılık ayrıs ̧tırıcı model ile test ettim. 2017 Evrensel Bag ̆lılık Analizi yarıs ̧masında 33 katılımcı arasından 7. olan bu model, sag ̆/sol bag ̆lam vekto ̈rlerinin bag ̆lılık ayrıs ̧tırmasında kul- lanıldıg ̆ındaayrıs ̧tırmanındog ̆rulug ̆unuo ̈nemlio ̈lc ̧u ̈dearttırdıg ̆ınıgo ̈steriyor. Butezde daha detaylı anlatacag ̆m c ̧ok katmanlı ayrıs ̧tırıcı model bir takım el-yapımı o ̈zelliklerden de faylandıg ̆ında en iyi performansı vermektedir. Derin o ̈g ̆renmedeki son gelis ̧melerden fay- dalanarak el-yapımı o ̈zellik belirlemek yerine bunu otomatikles ̧tiren bir model gelis ̧tirdim. Bu model yine bu tezde tanıttıg ̆ım bic ̧imsel o ̈zellik vekto ̈rleri ile birles ̧tig ̆inde c ̧ok katmanlı ayrıs ̧tırıcı modelden daha yu ̈ksek bas ̧arım elde etti. Bu model ile 2018 Evrensel Bag ̆lılık Analizi yarıs ̧masına katıldım. Modelim 30 farklı sistem ic ̧erisinden 16. oldu.
Özet (Çeviri)
I introduce word and context embeddings derived from a language model representing left/right context of a word instance and demonstrate that context embeddings significantly improve the accuracy of transition based parser. Our multi-layer perceptron (MLP) parser making use of these embeddings was ranked 7th out of 33 participants (ranked 1st among transition based parsers) in CoNLL 2017 UD Shared Task. However MLP parser relies on additional hand-crafted features which are used to summarize sequential information. I ex- ploit recurrent neural networks to remove these features by implementing tree-stack LSTM, and develop new set of continuous embeddings called morphological feature embeddings. According to official comparison results in CoNLL 2018 UD Shared Task, our tree-stack LSTM outperforms MLP in transition based dependency parsing.