Effect of contextual embeddings on graph-based dependency parsing
- Tez No: 648185
- Danışmanlar: PROF. DR. DENİZ YURET
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Koç Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Bilimleri ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Yaptıǧım çalışmada, verilen cümlelerin dil bilgisi analizini, cümledeki her bir kelimenin yapısını ve cümle içindeki görevini tespit edebilecek bir sistem geliştirdim. Baǧlılık ayrıştırma adı verilen bu iş için geliştirilen sistem, temelde çizge tabanlı algoritmaları ve derin öǧrenme tekniklerini kullanmaktadır. Geçiş ve çizge tabanlı yöntemler ile yapılan baǧlılık ayrıştırma işleminde, kelime vektörlerine, kelime baǧlamlarını eklemenin etkisini gözlemledim. Ayrıca, SMeta adını verdiǧim çözücü yapısını, çizge tabanlı baǧlılık ayrıştırma yöntemleri ile test ettim. Dil bilgisi analizi için oluşturulan çizge tabanlı model, kodlayıcı ve çözücü olmak üzere iki ana bileşenden oluşmaktadır. Kodlayıcı, metinde yer alan cümleleri modelin işleyebileceǧi şekilde temsil edecek vektörleri oluşturur. çözücü kısım ise, her bir cümleyi temsil eden vektörleri kullanarak, cümlenin yapı ve dil bilgisi analizini gerçekleştirir ve bunun sonucu olarak cümle içerisinde yer alan kelimeler arasındaki baǧlantıları temsil eden baǧlılık çizgesini oluşturur. Koç üniversitesi takımı olarak oluşturduǧumuz model ile 2018 Evrensel Baǧlılık Analizi yarışmasında yer aldık ve modelimizi 41 farklı dilde oluşturulmuş 61 veri seti üzerinde çalıştırma imkanı yakaladık. Modelin oluşturulma aşamasında derin öǧrenme tekniklerinden ve doǧal dil işleme tekniklerinden, özellikle çizge tabanlı baǧlılık ayrıştırma yönteminden yararlandık.
Özet (Çeviri)
I demonstrate the effect of contextual embeddings on transition and graph-based parsing methods and test our contribution, the structured meta biaffine decoder, using various graph-based parsing algorithms. As Koç University Graph-Based parsing team, we implemented a graph-based dependency parsing model in order to perform syntactic and semantic analysis of given sentences. Our neural graph-based parser consists of two main parts, which are encoder and decoder. The encoder forms continuous feature vectors from provided sentences for the neural graph-based parser to process the texts properly, whereas the decoder produces the parse tree from the output of the neural parser, by first producing a graph representation of the output. We participated in CoNLL 2018 Shared Task with the parsing model we created, and had the opportunity to run our model on 61 different data sets formed with texts in 41 different languages. We took advantage of natural language processing and deep learning techniques, including graph-based dependency parsing algorithms.