Hazır yemek üretim ve toplu tüketim sektöründe çalışanların gıda hijyeni bilgi düzeylerinin ölçülmesi: Tekirdağ / Hayrabolu örneği
Measurement of food hygiene knowledge levels of employees in the catering producti̇on and mass consumption sector: Tekirdag / Hayrabolu sample
  1. Tez No: 528295
  2. Yazar: CANBERK ÜNSAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA ÇOŞKUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışmada Tekirdağ / Hayrabolu ilçesi ve ona bağlı mahallelerde faaliyet gösteren toplu tüketim işletmeleri ve hazır yemek üretimi yapan 71 işletmede çalışan toplam 121 personelin tamamı ile yüz yüze görüşülerek anket çalışması yapılmıştır. Evrenin tümü araştırmanın örneklemi olarak kullanılmıştır. Araştırmada, 7'si kişisel bilgi, 33 (Beşli Likert Tipi) 'ü gıda güvenliği ve hijyen bilgisi olmak üzere hazırlanmış toplam 40 soru ve görüş içeren anket formu kullanılmıştır. Elde edilen verilere göre çalışanların gıda hijyeni bilgi düzeylerinin ölçülmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın bağımsız değişkenlerini cinsiyet, yaş, öğrenim durumu, meslek, gıda işletmesinde çalışma süresi, mesleki eğitim alma durumu ve çalışanların kendi bilgilerini yeterli görme düzeyleri oluşturmaktadır. Araştırmanın bağımlı değişkeni ise gıda hijyeni ile ilgili bilgi ve davranışlardır. Çalışmadan elde edilen sonuçlara göre, katılımcıların % 52,1'ini erkek (n= 63), % 47,9'unu kadın (n=58) personel oluşturmaktadır. Katılımcıların vermiş oldukları cevapların cinsiyete, yaşa, eğitim durumuna, çalışma süresine, mesleki eğitim alma durumuna, meslek gruplarına ve kendi bilgilerini yeterli görme düzeylerine göre farklılık gösterip göstermediği incelenmiş ve istatistiksel olarak anlamlı bir fark yoktur sonucuna varılmıştır (p>0,05). Beşli Likert Tipi 33 farklı önermenin 6'sında, katılımcıların önermelere doğru cevap verme oranları % 50'nin altında kalmış ve bu önermeler için farklılık analizleri tekrarlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, a survey was conducted by face to face interviewing all 121 employees working in 71 businesses operating in Tekirdag / Hayrabolu county and its related communities. All of the universe was used as a sample of the research. In the survey, a personal questionnaire consisting of 7 personal information, 33 questionnaires (Five-Likert Type), food safety and hygiene information. It is aimed to measure the food hygiene knowledge level of the employees according to the obtained data. The independent variables of the study are gender, age, education status, occupation, duration of working in food operation, vocational education and employees' self-knowledge. The dependent variable of the research is information and behaviors related to food hygiene. According to the results obtained during the study, 52.1% of the participants were male (n=63) and 47.9% were female (n=58). The answers given by participants vary according to gender, age, educational status, duration of study, vocational training, occupational groups and their level of knowledge (p>0.05). In 6 out of 33 Five-Likert type different propositions, response rate of respondents was below 50% and differences analysis was repeated for these propositions.