Çocukluk döneminde aile içi şiddete maruz kalan ergenlerde saldırganlık eğilimi
Aggression tendency in adolescents exposed to domestic violence during childhood
  1. Tez No: 528296
  2. Yazar: FATMA KARAKULAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FATİH BAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu çalışmanın amacı; Çocukluk döneminde aile içi şiddete maruz kalan 15-18 yaş grubu ergenlerde saldırganlık eğiliminin tespit edilmesidir. İnceleme sırasında bireylerin çeşitli demografik özelliklerinden; yaş, cinsiyet, lise türü, kaçıncı sınıf olduğu, nerede yaşadığı, anne baba medeni durumları, anne baba eğitim durumları gibi değişkenler incelenip, aralarında istatiksel ölçüde anlamlı bir farklılık olup olmadığını belirlemektir. Araştırmanın evreni, 2016-2017 eğitim-öğretim yılında Antalya İli Alanya İlçesine bağlı 3 farklı lise türünde eğitim gören kız ve erkek öğrencilerden random örneklem yolu ile seçilen 15-18 yaş grubundan seçimler ile kız ve erkek olmak üzere her 3 okuldan toplam 239 öğrenci ile oluşturulmuştur. Araştırmada veri toplama aracı olarak Kişisel bilgi formu, Çocukluk Çağı Travmaları Ölçeği, Saldırganlık Ölçeği ve Aile İçi Şiddet Anketi kullanılmıştır. Çocukluk Çağı Travmaları Ölçeği 28 madde ve 5 alt boyuttan, Saldırganlık Ölçeği 34 maddeden ve 5 alt boyuttan, Aile İçi Şiddet Anketi 23 maddeden ve 5 alt boyuttan oluşmaktadır. Araştırmada veri analiz tekniği olarak Pearson Korelasyon katsayısı ve Kruskal Wallis H testi kullanılmıştır. Veriler SPSS 21 programı ile analiz edilmiştir. Katılımcıların; Çocukluk döneminde aile içi şiddete maruz kalan ergenlerde saldırganlık eğiliminin tespit edilmesi adına yapılan analiz sonucunda pozitif yönlü anlamlı bir ilişki olduğu görülmüştür. Araştırma sonucunda çocukluk döneminde aile içi şiddete maruz kalan ergenlerde saldırganlık eğiliminin tespit edilmesi için yapılan analiz sonuçlarında cinsiyet, yaş, yaşanılan yer, sınıf, lise türü, anne baba medeni durum ve anne baba eğitim durumu arasında pozitif yönlü anlamlı bir farklılık bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is; The tendency of aggression in adolescents aged 15-18 who are exposed to domestic violence in childhood and from the various demographic characteristics of the individuals during the examination; variables such as age, gender, high school type, grade level, where they lived, parents marital status, parental education status were examined and it was determined whether there was a significant difference between them in the statistical measure. The working universe of the research; ın the 2016-2017 academic year, students selected from 3 different high school students who are related to Antalya Alanya by random sampling, ıt was formed with a total of 239 students from all three schools, from girls and boys, through elections from the 15-18 age group. As a means of data collection in research; Personal information form, Childhood Trauma Scale, Aggression Scale and Domestic Violence Questionnaire were used. The Childhood Trauma Scale was composed of 28 items and 5 sub-dimensions; The Aggression Scale was composed of 34 items and 5 sub-dimensions. The Domestic Violence Questionnaire consists of 23 items and 5 sub-dimensions. Pearson Correlation Coefficient and Kruskal Wallis H test were used as data analysis technique in the study. Data were analyzed with the SPSS 21 program. Participants as a result of the analysis made to determine the tendency of aggression in adolescents exposed to domestic violence during childhood, it was seen that there was a meaningful relationship in the positive direction. As a result of the research, it was found that there was a positive difference between sex, age, place of residence, class, high school type, parents 'marital status and parents' educational status in the analysis results for determining aggression tendency in adolescents exposed to domestic violence in childhood.