Çocukluk çağında aile içi şiddete maruz kalan genç yetişkinlerin suça yatkınlık, özgüven ve iletişim becerileri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between criminal predisposition, self-confidence and communication skills of young adults exposed to domestic violence in childhood
- Tez No: 959188
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EZGİ ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu araştırma, çocukluk çağında aile içi şiddet deneyimi yaşamış genç yetişkin bireylerin suça yatkınlık düzeyleri ile özgüven ve iletişim becerileri arasındaki ilişkileri incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırma ilişkisel tarama modeliyle yürütülmüş, veriler çevrim içi anket yoluyla toplanmıştır. Örneklemi, geçmişte aile içi şiddet deneyimi yaşamış ve gönüllü olarak katılım sağlayan 20-30 yaş aralığındaki 238 kadın ve 232 erkek, toplam 470 genç yetişkin oluşturmaktadır. Veri toplama araçları olarak Çocukluk Çağı Ruhsal Travma Ölçeği, Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği, İletişim Becerileri Envanteri, Suça Yönelik Tutumlar ve İlişkiler Ölçeği ve araştırmacı tarafından oluşturulan demografik bilgi formu kullanılmıştır. Araştırma kapsamında toplanan bilgiler, istatistiksel değerlendirme amacıyla SPSS 25 programının ilgili fonksiyonları kullanılarak analiz edilip, betimleyici istatistikler, Bağımsız örneklem t-test, Anova ve Tukey-B (Post Hoc) yöntemlerinden yararlanılmıştır. Araştırmadan elde edilen veriler, çocuklukta aile içi şiddetle karşılaşan bireylerin genç yetişkinlik döneminde özgüvenlerinin zayıfladığını ve suça yönelik tutumlarının yükseldiğini ortaya koymaktadır. Bulgular, duygusal istismar ve fiziksel ihmalin, bireylerin psikososyal denge ve uyum süreçlerini doğrudan etkileyebilecek belirleyici unsurlar olduğunu göstermektedir. İletişim becerileri düzeyi ise araştırmanın hipotezine uygun, anlamlı bir yordayıcı olarak sonuçlanmamıştır. Araştırma sonuçları, çocukluk çağında yaşanan travmatik deneyimlerin bireyin sosyal uyumunu ve davranışsal yönelimlerini önemli ölçüde etkilediğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the relationships between the levels of criminal tendency and self-confidence and communication skills of young adults who experienced domestic violence in childhood. The research was conducted with the relational survey model and data were collected through an online survey. The sample consisted of a total of 470 young adults, 238 females and 232 males, between the ages of 20-30, who had experienced domestic violence in the past and voluntarily participated in the study. Childhood Trauma Questionnaire, Rosenberg Self-Esteem Scale, Communication Skills Inventory, Measures of Criminal Attitudes and Associates and demographic information form created by the researcher were used as data collection tools. The information collected within the scope of the research was analyzed using the relevant functions of the SPSS 25 program for statistical evaluation, and descriptive statistics, Independent sample t-test, Anova and Tukey-B (Post Hoc) methods were used. The data obtained from the study reveals that individuals who encounter domestic violence in childhood have weakened self-confidence and increased attitudes towards crime in young adulthood. The findings show that emotional abuse and physical neglect are determinants that can directly affect individuals' psychosocial balance and adaptation processes. The communication skills level was not found to be a significant predictor in accordance with the hypothesis of the study. Research results reveal that traumatic experiences in childhood significantly affect an individual's social adaptation and behavioral orientations.