Banka çalışmalarında iş doyumu ve algılanan rol çatışması ile tükenmişlik arasındaki ilişki
The Relationship of job satisfaction and role conflict to burnout in banking personnel
  1. Tez No: 52832
  2. Yazar: FATMA YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Yürütülen araştırmada iş doyumu, rol çatışması, rol belirsizliği, cinsiyet, işi isteyerek seçme, statü, banka türü (kamu-özel) değişkenlerinin banka çalışanlarında tükenmişliği (duygusal tükenme, duyarsızlaşma ve kişisel başarı duygusunda azalma alt boyutlarını) ne derece yordadıkları incelenmiştir. Araştırma çeşitli bankaların Ankara'da bulunan şubelerinde görev yapan 127 kadın ve 113 erkek işgöreninin oluşturduğu toplam 240 kişilik bir denek grubu ile yürütülmüştür. Veri toplama aracı olarak Maslach Tükenmişlik ölçeği, Minessota Doyum ölçeği, Rol Çatışması ve Belirsizliği ölçeği ile bir bilgi toplama formundan yararlanılmıştır. Elde edilen verilere aşamalı regresyon analizi, tek yönlü varyans analizi ve Scheffe testi uygulanmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgular diğer meslek gruplarında olduğu gibi banka çalışanlarında da iş doyumunun tükenmişliği en iyi yordayan değişken olduğunu ortaya koymuştur. îş doyumunun yanı sıra yine diğer meslek gruplarında olduğu gibi rol çatışmasının da tükenmişlikle ilgili olabileceği görülmektedir. Ayrıca bu iki değişkenin dışında ilgili literatürde yer almayan işi isteyerek seçme değişkeninin de banka çalışanlarında gözlenen tükenmişliğin önemli katkılarının bulunduğu söylenebilir. Araştırma bulguları ilgili literatür ışığında tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Burnout in banking personnel was investigated for its association with such variables as job satisfaction, role conflict, role ambiguity, staff-client interaction, number of years on the job, job status, job preference and the type of bank (public-private). One hundred twenty seven female and one hundred thirteen male employee working in the branches of various banks in Ankara were given Maslach Burnout Inventory, Minnesota Satisfaction Questionnaire, Role Conflict and Ambiguity Scales and a personal information form.The data were analysed using Stepwise Multiple Regression Analysis, ANOVA and Scheffe test techniques. The results showed that job satisfaction is the best predictor of burnout in banking personnel. It was also found that along with job satisfaction, role conflict and job preference may be significant predictors of burnout.