Örgüt kültürünün uygulamalarda yaşanan yönünü belirlemede yardımcı olacak bir ölçek geliştirme çalışması
A Study of developing a questionnaire which helps to determine organizational culture as it is encountared in practices
- Tez No: 52833
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. CANAN ERGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
ÖZET Çalışmanın amacı, örgüt kültürünün uygulamalarda yaşanan yönünün belirlenmesinde yardımcı olacak bir ölçek geliştirmektir. Bu amaçla bir örgüt örneği olarak, bir kamu bankasının Ankara teşkilatında çalışan 275 kişi denek olarak çalışmaya katılmışlardır, örgüt kültürünün uygulamalarda yaşanan yönü, Reynolds (1986) tarafından belirlenen 15 boyut ve diğer yazılı kaynaklardaki bilgilerden yararlanılarak belirlenmiştir. Çalışma iki aşamada gerçekleştirilmiştir. İlk aşamada boyutlar hakkında yazılan ve bir pilot çalışmayla denenen açık uçlu soru listesi 40 kişilik bir örneklem grubuna uygulanmıştır. Örneklem grubundan elde edilen bilgiler yardımıyla üç bölümden oluşan bir ölçek geliştirilmiş ve ikinci aşamada bu ölçek 235 kişilik yeni bir örneklem grubuna uygulanmıştır. Bu uygulamayla, ölçeğin iç tutarlık ve test-tekrar test güvenirliği belirlenmiştir. Ayrıca araştırmanın, örgüt kültürünün uygulamada yaşanan yönünün hangi boyutlardan oluştuğu sorusuna, Temel Bileşenler Tekniği ile faktör analizi yapılarak; bu boyutların, demografik değişkenlere göre farklılık gösterip göstermediği sorusuna ise Khi Kare ( %2 ) testi yardımıyla cevap aranmıştır. Bu uygulamalarla örgüt kültürünün uygulamada yaşanan yönünün 14 boyuttan oluştuğu ve bu boyutlara ilişkin olarak sorulara verilen cevapların unvan, öğrenim düzeyi ve çalışılan birim değişkenlerine göre farklılık gösterdikleri gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT The aim of this study was to develop a questionnaire to gather information about the dimensions of organizational culture as it is encountered in practices. A total of 275 subjects from a public bank took part in the study. The dimensions of organizational culture were defined on the basis of a study done by Reynolds (1986). The study was carried out in two major steps. In the first step, open-ended questions, tried out in a pilot study before, were applied to 40 subjects. Based on the data collected from this application, a questionnaire was developed and applied to the sample in the second step in which 235 subjects took part. Internal consistancy and test-retest reliability coefficients were calculated. A factor analysis by using Principle Component Technique was performed to determine the dimensions of organizational culture. To determine the related demographic variables, Chi Square (%2 ) test was performed. Results indicated that the practices dimensions of organizational culture was composed of 14 dimensions. Moreover, answers varried depending upon hierarchical level in the organization, as well as education level of the subjects, and the unit in which the subject was working.