Sportif rekreasyona katılan bireylerde algılanan serbest zaman desteği ile iş ihtiyaçları doyumu arasındaki ilişkinin incelenmesi: Özel banka çalışanları örneği
An examination of the relationship between perceived leisure support and job needs satisfaction among individuals participating in sportive recreation: The case of private bank employees
- Tez No: 1002655
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKHAN ÇETİNKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Spor Yönetimi Bilim Dalı
Özet
Araştırma, sportif rekreasyona katılan bireylerin serbest zaman desteğini nasıl algıladıkları ve iş ihtiyaç doyumları arasındaki ilişkiyi anlamaya yöneliktir. Çalışma, nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeliyle yapılmıştır. İnceleme, İstanbul'un çeşitli lokasyonlarında yaşayan 351 çalışandan oluşan örneklem grubuyla, kolayda örnekleme yöntemi kullanılarak elde edilmiştir. Katılan çalışanlardan demografik bilgilere ek serbest zaman desteği ölçeği ve iş ihtiyaçları doyumu ölçeğini içeren çevrimiçi bir anket doldurmaları istenmiştir. Veriler IBM SPSS 25 kullanılarak analiz edilmiştir. Demografik değişkenler açısından gruplar arasındaki farklılıkların incelenmesinde bağımsız örneklemler t-testi ve tek yönlü varyans analizi (ANOVA) kullanılmıştır. Çıkan bulgular, cinsiyete göre hem serbest zaman desteği hem de iş ihtiyaçları doyumunda farklılıklar olduğunu göstermektedir. Çalışan erkeklerin kadınlara kıyasla daha yüksek düzeyde algı ve doyum içerdikleri ortaya çıkmıştır. Medeni durum ve yaş faktörlerinde farklılıklar sınırlı kalmıştır ve de gelir düzeyinin özellikle yaşamı sürdürme boyutlarında bir etkisi olduğu saptanmıştır. Bununla beraber, çalışma süresi şirket içerisinde artmaya başladıkça iş ihtiyaçları doyumunun da yükselme eğiliminde olduğu gözlemlenmiştir. Genel olarak ele aldığımız bulgular, demografik özelliklerin çalışanların serbest zaman desteği algısı ve iş ihtiyaçları doyumu üzerinde etkili olduğunu ortaya çıkarmaktadır. Bu sonuçlar doğrultusunda, kurumlarda esnek çalışma saatlerinin tekrardan düşünülmesi, kıdem olarak daha yüksek düzeyde olan çalışanların karar almada daha etkin olmasını destekleyecek kararların alınması ve kadın çalışanların özerklik algısını artırmaya yönelik çalışmaların yapılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the relationship between perceived leisure time support and job needs satisfaction. The research employed a quantitative approach using a relational survey model. The sample consisted of 351 employees working in various districts of Istanbul, selected through convenience sampling. Accordingly, the findings are generalizable only to the studied sample group. Data were collected through an online questionnaire comprising demographic information, the Leisure Time Support Scale, and the Job Needs Satisfaction Scale, and analyzed using IBM SPSS 25 software. The results indicated significant gender-based differences in both leisure time support and job needs satisfaction. Male employees reported higher levels of perceived leisure time support and job needs satisfaction compared to female employees. While differences related to marital status and age groups were limited, income level showed significant variation particularly in the dimension of survival needs. Furthermore, job needs satisfaction was found to increase with longer tenure within the organization. Overall, the findings suggest that individual demographic characteristics play a significant role in shaping employees' perceptions of leisure time support and their job needs satisfaction. Based on these results, it is recommended that organizations strengthen temporal flexibility policies, establish participation mechanisms for senior employees, and develop initiatives to enhance the sense of autonomy among female employees.