Türk düşüncesinde Nurettin Topçu'nun yeri ve siyaset sosyolojisi açısından devlet ve demokrasi anlayışı
The Place of Nurettin Topçu in the Turkish ideology and his concept of state and democracy from the point of sociology of politics
- Tez No: 52831
- Danışmanlar: DOÇ.DR. NEVİN GÜNGÖR ERGAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Political Science, Sociology
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 201
Özet
II ÖZET Bu çalışmada Türk düşüncesinde Nurettin Topçu 'nun yeri ve siyaset sosyoloji açısından devlet ve demokrasi anlayışı üzerinde durulmuştur. Yine dönemin fikir akımları ile tarihsel süreç içerisinde görülen devlet ve yönetim biçimleri de inceleme konusu içerisinde yer almıştır. Çalışmanın amacı, Türk düşünce hayatına birçok katkılar sağlamış değerli düşünürlerimizden biri olan Nurettin Topçu 'yu tanıtmak, onun düşüncelerim sistemli olarak bir araya getirmek ve bu alandaki çalışmalara katkıda bulunmaktır. Topçu 'nun fikirlerinin objektif olarak tesbitinin amaç edinildiği bu araştırmada, literatür tarama tekniğine ve teorik yaklaşıma başvurulmuştur. Ancak çalışmanın konusu gereği hikaye ve deneme türündeki yayınlar inceleme dışı tutulmuştur. Çalışmada Topçu 'nun eğitim, kültür, teknik, medeniyet, milliyetçilik, toplum, hareket felsefesi, rönesans, sanat ve din anlayışlarına yer verilmiştir. Bu konuları ayrıntılı olarak anlayabilmek için Topçu 'nun Türkiye 'de çıkarmış olduğu dergilere, yayınladığı makale ve kitaplara başvurulmuştur. Eğitimini istanbul 'da yapan Topçu, 1928 yılında katıldığı yurt dışı eğitim sınavını kazanmış ve üniversite eğitimi için Fransa 'ya gitmiştir. Fransa 'da“Hareket Felsefesi”'nin kurucusu olan Maurice Blondel ve Luis Massignon ile tanışmış ve onlardan oldukça etkilenmiştir. Strazburg 'da tamamladığı doktora tezini 1934 yılında Sorbon Üniversitesi 'nde veren Topçu, burada felsefe doktorası yapan ilk Türk olmuştur. Türkiye 'ye döndüğünde ise çıkarmış olduğu“Hareket Dergisi”sayesinde dönemin toplumsal ve siyasal buhranlarını ortaya koyup çözüm yolları önermiştir. 1940 - 1950 yıllarına damgasını vuran Topçu, bu dönemde Türkiye 'de faaliyet gösteren milliyetçi dernekleri bir çatı altında toplamıştır. Bir süre sonra çeşitli nedenlerden dolayı kapanan bu dernek 1954 yılındaIll tekrar açılmış ve Topçu“Türkiye Milliyetçiler Derneği”'nin manevi lideri olmuştur. 27 Mayıs olayları üzerine Adalet Partisi 'nin kurulup, organize edilmesinde ilk hareketi başlatan ve önemli rolü oynayan Topçu, bir süre sonra bu partinin kendisini ümit kırıklığına uğrattığını ve fikirleri doğrultusunda çalışılmadığını belirterek bu hareketten ayrılmıştır. Kısa bir süre sonra istanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi 'nde Bergson 'dan hareketle“Sezgicilik Değerleri”üzerine doçentlik tezini vermiştir. Topçu, Türkiye 'deki eğitim durumu hakkında tesbit ve tenkitlerde bulunmuş ve eğitimi düzeltme modeli üzerinde çalışmıştır. Kültür, teknik ve medeniyet arasındaki ilişkiye, kendine özgü yeni bir yorum getiren Topçu, Batı taklitçiliğini şiddetle eleştirmiş ve kendi kültürümüze yakın milletlerin kültürlerinin ortak eseri olan bir medeniyete bağlanmamız gerektiğini savunmuştur. Sosyolojik düşünceleri içerisinde devlet ve demokrasi önemli bir yer tutar. Bunları siyasi sözleşme teorisi ile ortaya koyan Topçu, Batı ülkelerindeki ile kültürce geri kalmış ülkelerdeki devlet ve yönetim biçimlerini karşılaştırır. Otoriter, merkeziyetçi ve mesuliyetçi bir devlet anlayışı benimseyen Topçu, devlet yönetiminin işin ehli olanlara bırakılması gerektiğini ısrarla savunmuştur. Sonuç olarak, Türk düşüncesine önemli katkılar sağlamış olan Topçu, güçlü bir devleti güçlü bir aile ve eğitimde görmüş ve devletin hiç terkedilmemesi gereken ödev ve nöbet yeri olduğunu sürekli vurgulamıştır. Topçu, yayınladığı kitaplar ve dergiler sayesinde oldukça geniş bir kitleye ulaşma imkânı bulmuş ve birçok kişiyi etkileyerek kendine taraftar bulmuştur. Kısacası, Türkiye 'deki bir çok hareketin başını çeken, dernekler açan, öğrenciler yetiştiren ve Türk düşüncesine birçok katkılar sağlayan Topçu, ihmal edilmesi mümkün olmayan bir fikir adamıdır.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY In this study, the position of Nurettin Topçu in Turkish phylosophy and from the point of political sociology, his state and understanding of democracy have been dwelled on. In addition, both the idea movements the state and management types seen during the historical period have taken place in the research subject. The aims of this study are to introduce Nurettin Topçu, one of our famous philosophers with many contributions to Turkish thought life, to gather his thoughts systematically and contribute to studies in this field. In this work, in which to determine the opinions of Topçu objectively was aimed, literature examination technique and theoreotical approach were referred to. However, in accordance with the subject of the study, the publications such as story and essay have been kept out of examination. In this study, the mentality of Topçu in education, culture, technique, civilization, nationalism, society, action philosophy, renaissance, art and religion have been examined. So as to understand these subjects in detail, his articles, books and periodicals published in Turkey have been examined. Topçu who had completed his education in Istanbul was successful in the exam he took in 1928 for further studies abroad and went to France for bis university education. In France, he met Maurice Blondel and Luis Massignon, the father of“Action Philosophy”and was influenced deeply. He completed his PhD dissertation in Philisophy in 1934 at Sorbon University, Strazburg and became the first Turkish citizen who completed his PhD there. When he returned to Turkey, he issued a publication named“Action Periodical”and in this way he put forward the political and social problems of the period and suggested some solutions to these problems. Topçu influencing the 1940s and 1950s gathered the nationalist associations run in Turkey. The associations closed after a while due tosome various reasons, was reopened in 1954 and Topçu became the spritual leader of the Association of Turkish Nationalists. On condition of the events on 27th of May, Topçu who activated the first step and played an active role in establishing and organizing the“Adalet Partisi”resigned from the association due to the fact that the association let him down and wasn't run parallel to his thoughts. After a short while, he completed his Associate Professorship thesis on“Sezgicilik Değerleri”inspired by Bergson, at Faculty of Literature, Istanbul University. Topçu made same determinations and critisisms on the educational system in Turkey and worked on improving the system of education. Topçu who brought a new comment, peculiar to him, severely ciriticised imitating the West and advocated that joining to a civilization that was the common production of our culture and the ones close to ours was necessary for us. Among his sociological ideas, goverment and democracy take an important place. Topçu who states these by political agreement theory compares the government and management types of culturally undeveloped countries with those of the Western countries. Accepting a dominant, centralist and responsible goverment mentality, Topçu has insistently advocated that the government administration should be left to skilled ones. As a result, Topçu who contributed significantly to the Turkish life and thought believes that a powerful government can only exist through a powerful family and education and has always emphasized that government is a duty place which should never be neglected. Topçu, due to the books and periodicals he has published, has found an opportunity to reach a wide range of society, affecting many people who became his supporters. In short, Topçu, who has led a number of events in Turkey, founded many associations, brought up many of students and contributed significanlly to the Turkish life and thought is a philosopher impossible to be neglected.