Vasiyetnamenin yürürlüğü
Execution of testament
- Tez No: 703641
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CİHAN AVCI BRAUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Ölüme bağlı tasarruf, murisin ölümüyle yürürlüğe girecek talimatlarını içeren bir hukuki işlemdir. Ölüme bağlı iradenin nasıl bir biçimde, ne şekilde açığa vurulacağı, şekli anlamda ölüme bağlı tasarruf kavramıyla ifade edilir. Maddi anlamda ölüme bağlı tasarruf kavramıyla ise, murisin ölüme bağlı istek ve dilekleri yani ölüme bağlı tasarrufun içeriği ifade edilmektedir. Vasiyetname ve miras sözleşmesi olmak üzere Türk Hukukunda iki türlü şekli anlamda ölüme bağlı tasarruf tanımlanmıştır. Mirasbırakan ölümünden sonra uygulanmasını istediği dilek, arzu ve emirlerini açıklamak için vasiyetname yolunu tercih etmişse, sınırlı sayı ilkesi geçerli olduğundan vasiyetnamesini ancak resmi, el yazılı ve olağanüstü hallerin bulunması halinde sözlü yapabilecektir. Bu kapsamda tezimizin birinci bölümünde ölüme bağlı tasarruf kavramı ve türleri kısaca ele alınmıştır. Vasiyetname ölüme bağlı bir tasarruf olduğundan, vasiyetnamenin yürürlüğe girerek hüküm ifade etmesi düzenleyenin ölümü ile olabilecektir. Vasiyetnamenin yürürlüğe girmesi ve hüküm ifade etmesi kavramıyla vasiyetname lehtarının kazanımlarını elde etmesi aynı şeyi ifade etmemektedir. Bu bağlamda murisin seçtiği vasiyetname şeklinin özellik ve koşullarını bilmesi önem arz etmektedir. Bu nedenle çalışmamızın ikinci bölümü, tezimizin temelini oluşturmakta olup, burada vasiyetnamenin yürürlüğe girişi, vasiyetname ile atanan mirasçının veya lehine mal vasiyetinde bulunulan kişinin vasiyet konusu hakkı kazanması hususu incelenmiştir. Tezimizin üçüncü bölümünde ise vasiyetnamenin yürürlüğe girmeme halleri, tenkis davası ve vasiyetnamenin iptali davası incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The testamentary disposition is a legal action that includes the instructions that will come into effect with the death of the testator. How and in what way the will of death will be expressed is expressed in the formal sense with the concept of disposition related to death. In the material sense, with the concept of death-related savings, the wishes and wishes of the deceased, that is, the content of the death-related savings are expressed. In Turkish Law, there are two types of testamentary disposition, namely testamentary and inheritance contract. If the inheritor has chosen the way of will to explain his wishes, wishes and orders that he wishes to be implemented after his death, he will be able to make his will only in an official, handwritten and verbal form, since the principle of limited number is valid. In this context, in the first part of our thesis, the concept of death-related savings and its types are briefly discussed. Since the will is a testamentary disposition, the will to enter into force will be valid with the death of the issuer. The concept of a will entering into force and being effective and the gain of the beneficiary of the will do not mean the same thing. In this context, it is important for the testator to know the characteristics and conditions of the will. For this reason, the second part of our study constitutes the basis of our thesis, where the entry into force of the will, the acquisition of the right of will by the heir appointed by the will or the person in whose favor the will is made are examined. In the third part of our thesis, the cases of non-enforcement of the will, the case of criticism and the case of annulment of the will are examined.