The Changing concept of nature in Seamus Heaney's poetry
Seamus Heaney'in şiirindeki tabiat kavramı
  1. Tez No: 52834
  2. Yazar: AYTÜL DEVELİ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. BURÇİN EROL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 221
Özet
11 ÖZET Seamus Heaney Kuzey irlanda'da Katolik bir çiftçi ailesinin çocuğu olarak dünyaya gelmiştir. Ender şanslı Kuzey İrlandalılardan biri olan Heaney, ait olduğu azınlığın birçok üyesinin aksine eğitim fırsatından faydalanmıştır. Nevarki, Protestan eğitimi veren okullarda çok küçük yaşlardan itibaren Katolik Protestan bölünmüşlüğünü yaşayan Heaney bu kavramın izlerini taşıyan bir azınlığın üyesi olduğu için, kendisini toplumuna karşı sorumlu hissederek bu ikilemi bir sanatsal malzeme olarak kullanmıştır. Yetiştiği ortamın ve atalarından getirdiği kültürün diğer bir önemli kaçınılmaz öğesi de doğa ve doğayla bütünleşmiş kavramlardı. Edebiyat eğitimi almış olmakla beraber, kültürel mirasının büyük bir kısmını tabiat ve tabiatla içice bir yaşamın oluşturduğu Heaney için ikinci ikilem kalemiyle mi yoksa küreğiylemi kazması gerektiği idi. Toplumuna karşı kalemiyle sorumluluğunu yerine getireceğine karar veren Heaney yaşadığı ikilemleri ve Kuzey irlanda'nın içinde bulunduğu politik ve sosyal girdapları sürekli olarak mısralarına yansıtmıştır. İlk eserini 1966 yılında veren Heaney ilk kitabından başlayıp bugüne dek yazdığı şiirlerin içeriklerinde olayların niteliklerine göre çizdiği İrlanda manzaralarında, manzara ve olaylara uygun tabiat öğeleri kullanmıştır. Şair kaçınılmaz olan kırsallık mirasını şiirlerinin pek çoğunda kullandığından, şiirlerini tam olarak anlamak için şairin tabiat ve tabiat öğelerini kullanışının irdelenmesi gerekmektedir. önceleri bir tabiat hayranı olan Heaney, olgunlaşmaya başlayınca tabiatın çirkin ve adeletsiz yönlerini görür. Birinci eseri olan Death of a Naturalist (1966) de tabiatın kendisini ürküten yönlerini, insanlara doğanın nasıl acı çektirdiğini vurgulayan Heaney ikinci eserinde tamamen bir farklılaşma gösterir. Door into the Dark (1969) şairin bir zamanlar kaçtığı doğa unsurlarının artık kendisine ilham verdiği inancıyla kaleme aldığı birIll eserdir ve mezarlar üzerinde büyüyen arpalarda doğanın yaratıcılığını gören Heaney 1972 yılında basılan üçüncü eserinde, Wintering Out (1972), doğadaki tüm olayların bir döngü içinde gerçekleştiğine ve kötü şartlara tahammül eden Kuzey irlandalı Katolikler içinde kışın geçeceğine inanmaktadır. Heaney sürekli olarak cevap aradığı“Bir sürü Kuzey irlandalı Katolik suçsuz insan neden ölüyor?”sorusunu uzak yer ve zamanlarda yaşayan insanlarla bağlantılar kurarak cevaplamıştır ve bu temayı içeren şiirleri Wintering Out (1972) ve North (1975) da toplamıştır. Heaney bu şiirlerinde Kuzey İrlanda'nın içinde bulunduğu durumun tarih çarkının bir kez daha dehşet, vahşet ve kan durağına gelmesi olarak yorumlamıştır. Bu şiirlerde Heaney doğayı adeta kutsallaştırmıştır ve insanların doğaya karşı olan davranışları bir tür tapınma boyutunda verilmektedir. Yaşadığı vahşet ve kaybettiği pek çok yakınının ardından Heaney dünyayı boş bir mekan olarak görmeye başlar ve bu temaları içeren şiirleri yazarın 1979 da basılan beşinci eserinin, Field Work (1979), en önemli bölümünü kaplar. 1984 yılında basılan Station Island da Heaney doğa temasını iki farklı biçimde ele alır. Kitapla aynı adı taşıyan bölümde, şair Kuzey irlanda'nın sosyal kargaşasını, bir hac adasındaki mekanla tanımlamaktadır. Ruhun mutlak temizliğe, yaşanılan fiziksel acılarla ulaşabileceği görüşünden yola çıkan Heaney, Kuzey İrlandalıların yaşadıkları fiziksel ve manevi sıkıntılarla temizliğe ulaşacağını düşünür. Mekan olarak seçtiği hac adasını da bu fiziksel acıları sağlayan bir tabiat parçası olarak tasvir eder. Şair sanatıyla ilgili ve doğaya karşı duyduğu yakınlık ve bütünleşme duygularım da yine bu eserde kullandığı eski bir İrlanda' lı kuş- adam kral simgesiyle yansıtır. Heaney son iki eseri olan The Haw Lantern (1987) ve Seeing Things 'de (1991) artık dünyayı tamamen boş olarak görmektedir. Anne ve babasının ölümleri de pek çok yakınının ölümünden doğan kaybetme duygusuna eklenince, Heaney bu dünyayı bir boşluk olarak görmeye başlar. Ne varki yine de bir yerlerde bir cennet vardır inancını taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Born and raised in Northern Ireland, Seamus Heaney was a member of the Catholic minority. The location of the farm where he grew up and the schools that he enrolled in provided him with the chance of experiencing the inevitable realities of belonging to a“split culture”. After accepting the responsibility of serving his nation by“digging”with his pen, Heaney used the duality offered by this“split culture”as an important source of poetic material. There was another fact which offered Heaney another duality and it was the rural background he had. While his education in literature provided him with the heritage of a keen eye on fine arts and a humanistic approach to events, his rural ancestry provided him with the heritage of rurality and rural activities.“Should he dig with his pen or spade?”This question kept Heaney busy for a while. But after having arrived at a decision to serve his people by digging with his pen, Heaney' s poems always carried the traces of his inevitable rural heritage and the political and social whirlpools dominating Northern Ireland.in reflecting the dualities that his land offered him. Heaney, who first stepped into the world of literature in 1966, treated his rural background as an inevitable reality in his poems. Hence, development of an accurate appreciation of his poems depends highly on his use of the natural world. In giving the Irish landscape, Heaney used nature extensively but his selection of the bucolic elements was very closely linked with the landscape he reflected in his lines. Though Heaney was a lover of nature, as he became maturer he discovered the“anti-pastoral”elements constituting the land he loved. With this recognition he wrote the poems of the Death of a Naturalist (1966). Inhis second volume the Door into the Dark (1969), the change in his treatment of nature became very vivid as he used it in his works as a source of inspiration. In Wintering Out his poems and his usage of natural concepts revealed that he had arrived at a new point, which explained every phenomena in nature as if it were subjected to the teeth of the inevitable perpetual cycle. He interpreted the violent atmosphere in terms of being involved in this cycle:. He believed that there was a regenerative spirit in nature and hoped that the Northern Catholic Irishmen would inevitably winter out. In his fourth volume, North. Heaney found the answer to the question of“Why are so many innocent Northern Irish Catholics killed?”The answer he searched was found in the mire of history with which the land provided Heaney. Nature had preserving powers, hence through the reamins that were burried under the boglands Heaney tried to explain the violence with relation to remote places and times, and gave the relation between man and land as a worship. Having experienced the sense of loss coming from the deaths of his friends, Heaney viewed the world as an empty place in some of his poems in his fifth volume- Field Work. Though he had this feeling, the love of nature was still in him as the“Glanmore Sonnets”, lying at the centre of Field Work, reveal his short lived rurality in his thirties. In his sixth volume Heaney tries to explain the present situation in Northern Ireland through the penitential pilgrimage island, where people were believed to reach spiritual purity through suffering physical pain. Heaney identified his displacement in his society with the seventh century Ulster King Sweeney and gave pictures of landscape where the pain giving religious practices occured and Sweeney, the lover of nature, was exiled. In his last volumes, the seventh named The Haw Lantern and the eighth Seeing Things he had arrived at a point where he sensed all landscapes as nothingness due to the deaths of his parents. Yet he still believed that a haven existed somewere although he knew that its place was in the land of nowhere.