1991-1994 ÖYS testlerinin test-tekrar test güvenirlikleri ile yordama geçerliklerinin zaman içinde gösterdikleri değişim
- Tez No: 52835
- Danışmanlar: PROF.DR. HÜSNÜ ARICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
M ÖZET Bu araştırma, 1991-1994 yılları arasında kullanılan ÖYS testlerinin test-tekrar test güvenirlikleri ile yordama geçerliklerinin, zaman içinde gösterdikleri değişimi ve güvenirlik katsayıları ile geçerlik katsayıları arasındaki ilişkileri irdelemek amacıyla yapılmıştır. Bunun için, 1991-1994 yılları arasında Hacettepe Üniversitesi'nin muhtelif bölümlerine ÖYS testleriyle alman 152 gönüllü öğrencinin giriş puanları ile kendilerine sonradan uygulanan aynı testlerden elde edilen puanlar ve aynı öğrencilerin üniversitede gösterdikleri akademik başarı ortalamaları esas alınmıştır. Test-tekrar test güvenirlik katsayıları, deneklerin ilk ÖYS puanları ile ikinci uygulamadan elde edilen ÖYS puanları arasında; yordama geçerliği katsayıları ise, ilk ÖYS puanları ile genel akademik başarı ortalamaları (GABO) arasındaki korelasyonlar hesaplanarak bulunmuştur. Test-tekrar test güvenirlik katsayıları ve yordama geçerliği katsayılarından sadece 1994 yılında kullanılan testler için hesaplananlar istatistiksel olarak anlamlı bulunmuş; ancak yordama geçerliği katsayısının negatif olduğu gözlenmiştir (rtt = 469; a=.01; s.d.: 33 ve ryG = -.356; a =.05; s.d.: 33). İncelenen dört yıllık süre için test-tekrar test güvenirlik katsayılarının, ilk üç yıl için gittikçe azalan sonra artan ve 2. dereceden polinoma uygun hiperbolik bir fonksiyon; yordama geçerliği katsayılarının ise önce giderek artan sonra azalan ve test-tekrar test güvenirlik katsayılarının tam tersi olanHi yine 2. dereceden bir polinoma uygun hiperbolik bir fonksiyon olduğu gözlenmiştir. Ayrıca ölçmenin satandan hataları ve yordamanın standart hataları da hesaplanarak, yıllara göre gittikçe nasıl bir değişim gösterdikleri incelenmiştir. Bu tür araştırmaların daha büyük örneklemlerle ve boylamasına çalışmalarla tekrarlanmasında; söz konusu iki psikometrik özelliğin zaman içindeki değişimlerine ilişkin daha sağlıklı sonuçlar alınması bakımından yararlı olacağı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
iv ABSTRACT The purpose of this study was to investigate the possible changes, as a function of time, in the test-retest reliability and predictive validity coefficients of the ÖYS tests (the University Entrance Examinations tests in Turkey) used between 1991 and 1994. To this end, 152 students from various departments of Hacettepe University were chosen as the subjects. The scores of the subjects at entrance examinations and the scores obtained from the later administrations of the same tests were used as the main data. Among the coefficients computed, only the test-retest reliability and predictive validity coefficients of the 1994 ÖYS tests were found to be statistically significant (a =.01 with 33 d.f. r"=.469; a =.05 with 33 d.f. rYG = -.356). For the four year period investigated, the test-retest reliability coefficients showed a hyperbolic function and the predictive validity coefficients an inverse hyperbolic function. As a further step, the error of measurement coefficients and the error of prediction coefficients were also computed and evaluated. On the bases of the results, some recommendations for future studies were made.