Teknolojik pedagojik alan bilgisi (TPAC) çerçevesi ile oluşturulmuş programlama eğitiminin öğrenme çıktıları üzerine etkileri
The effects of programming education planned with technological pedagogical content knowledge (TPACK) framework on learning outcomes
- Tez No: 528342
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERTUĞRUL USTA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu çalışmanın amacı Bilişim Teknolojileri ve Yazılım (BTY) dersi kapsamında TPAB çerçevesi ile oluşturulmuş programlama eğitiminin ortaokul öğrencilerinin öğrenme çıktıları üzerine etkilerini araştırmaktır. Araştırmanın örneklemini tamamı ortaokul 6. sınıfta öğrenim gören 41 öğrenci oluşturmaktadır. Ön-test son-test deney ve kontrol gruplu yarı deneysel desenle yürütülen bu çalışmada hem nicel hem de nitel verilerin toplandığı karma araştırma yöntemi kullanılmıştır. TPAB çerçevesiyle oluşturulmuş programlama öğretiminin öğrencilerin akademik başarısına, problem çözme becerisi algılarına, bilgisayarca düşünme beceri düzeylerine etkileri ile bu değişkenlerin arasında anlamlı ilişki olup olmadığı ve ölçülen bu değerlerin cinsiyete göre farklılaşıp farklılaşmadığı incelenmiştir. Aynı zamanda görüşme sorularıyla öğrencilerden TPAB çerçevesiyle oluşturulmuş programlama dersi üzerine görüşleri alınmıştır. Araştırma sonuçlarına göre deney grubunun akademik başarı puanı ortalamaları ile problem çözme envanteri ve bilgisayarca düşünme beceri düzeyleri ölçeğinden aldıkları ortalama puan kontrol grubunun puanlarından anlamlı derecede yüksek çıkmıştır. Buna göre TPAB çerçevesiyle oluşturulmuş öğretimin öğrencilerin akademik başarıları, problem çözme becerisi algıları ve bilgisayarca düşünme beceri düzeyleri üzerinde olumlu etkisi olmuştur. Korelasyon analizi sonucunda ise öğrencilerin akademik başarıları ile problem çözme ve bilgisayarca düşünme becerileri arasında pozitif yönlü anlamlı ilişkiye rastlanmıştır. Ayrıca öğrencilerin akademik başarıları, problem çözme ve bilgisayarca düşünme becerileri cinsiyete göre farklılık göstermemektedir. Aynı zamanda öğrencilerin görüşlerinden alınan bilgilere göre bu sonuçları desteklemektedir. Öğrencilerin TPAB çerçevesiyle oluşturulmuş programlama dersi üzerine görüşleri genel olarak olumludur.
Özet (Çeviri)
This study aims at investigating the effects of Programming Education Planned with TPACK Framework on middle school students' learning outputs within the ITS (Informational Technology and Software) course. The sample of the research consists of 41 6th grade level students who studies in middle school. This study used a quasi-experimental research design that compared pre-test and post-test results for experimental and control groups. Data were collected through both qualitative and quantitative scales, which is called mixed research method. The effects of programming education planned with TPACK framework on students' academic achievement, perception of problem solving skills and computational thinking skills, the relationship between those variables and the impact of the gender on those variables are investigated. Furthermore, qualitative data related to programming lesson planned with TPACK framework is collected through interview questions from students. According to the results, the means of academic achievement score, problem solving inventory score and computational thinking skill scale score of experimental group are significantly higher than those of control group. In accordance with this result it can be said that lessons planned with TPACK framework has a positive impact on students' academic achievement, problem solving and computational skills. Using correlation analysis, a significant positive directed correlation is found between students' academic achievement, problem solving skills and computational thinking skills scores. There is no difference between those variables related to gender. Moreover, these results are supported by students' opinions, which are mostly positive on programming lesson planned with TPACK framework.