Pre-service science teachers' TPAC efficacy levels and technology integration quality: Application of TPAC-IDDIRR model
Fen bilgisi öğretmen adaylarının TPİB yeterlik düzeyleri ve teknoloji entegrasyon kaliteleri: TPAC-İDDİRR modelinin uygulanması
  1. Tez No: 594660
  2. Yazar: İSKENDER ATAKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. JALE ÇAKIROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Günümüzde öğretmen adayları teknoloji bilgi ve yeterliliklerini geliştirme ve güncelleme konusunda büyük bir sorumluluğa sahiptirler, çünkü teknolojinin eğitimi bu denli etkilediği ortamda, derslerde istenilen sonuçlara ulaşmanın yolu teknolojiyi etkili biçimde sınıf ortamına entegre etmekten geçmektedir. Bu çalışmanın amacı TPACK-IDDIRR modeli ile zenginleştirilmiş fen bilimleri metot dersine kayıt yaptırmış öğretmen adaylarının TPİB gelişimlerini, TPİB yeterlik düzeyleri ve teknoloji entegrasyon nitelikleri açısından incelemektir. Araştırmanın katılımcıları İlköğretim Fen Bilgisi öğretmenliği bölümünden 57 lisans öğrencisinden oluşmaktadır. Veri kaynakları ise öğretmen adaylarının TPİB yeterliklerini değerlendirmek amacıyla kullanılan TPACK-Deep ölçeğini ve teknoloji entegrasyon niteliklerini değerlendirmek amacıyla kullanılan ders planlarını ve mikro-öğretimleri içermektedir. Araştırmada fen bilimleri metot dersinden sonra öğretmen adaylarının TPACK yeterliklerinin ve teknoloji entegrasyon niteliklerinin önemli ölçüde yükseldiği gözlemlenmiştir ve bu artışın istatiksel olarak anlamlı olup olmadığına karar vermek amacıyla istatiksel analizler uygulanmıştır. Uygulanan istatiksel analizler, TPACK-IDDIRR modelinin uygulanmasıyla zenginleştirilmiş fen bilimleri metot dersinin, öğretmen adaylarının hem TPİB yeterlik düzeylerinde hem de teknoloji entegrasyon niteliklerinde olumlu etkisi olduğunu ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
Nowadays, teachers have a great responsibility in developing and updating their technology knowledge and competences, because in an environment where technology affects education so much, the way to achieve the desired objectives in lessons is to integrate technology into the classroom environment effectively. The purpose of the current study was to investigate the technological pedagogical content knowledge (TPACK) development in terms of TPACK efficacy levels and technology integration qualities of pre-service science teachers enrolled science methods course enhanced by the application of the TPACK-IDDIRR Model. The participants of the study were 57 undergraduate students from Elementary Science Education department. Data sources included the TPACK-Deep survey in order to evaluate the TPACK efficacy levels, lesson plans and micro-teaching observations in order to evaluate the technology integration qualities of pre-service science teachers. In the study, it was observed that the TPACK efficacy levels and technology integration of pre-service science teachers was raised considerably after the science methods course and in order to determine such increase was significant or not statistical analysis were applied. The statistical analysis revealed that the science methods course enhanced by the application of TPACK-IDDIRR model had positive effect on pre-service science teachers in terms of both TPACK efficacy levels and technology integration quality.