Tekrarlayan şiddet öyküsü bulunan kadınlarda kendine zarar verme eğiliminin projektif testlerle değerlendirilmesi
Evaluation of inclination to self-destructive behaviour in women who exposed to repetitive violence with projective tests
  1. Tez No: 528349
  2. Yazar: IRMAK GÜNEŞ SARAÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE TEVFİKA İKİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uygulamalı Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu çalışmada İstanbul Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğüne bağlı bir kadın konukevine başvuruda bulunan ve tekrarlayan bir biçimde şiddet görmekte olan müracaatçıların kendine zarar verme eğilimlerinin projektif testlerle değerlendirilmesi hedeflenmiştir. Aile içi şiddet mağduru kadınların kadın konukevlerine başvurularının ardından kendilerine şiddet uygulayan eşe geri dönmeleri ve tekrar şiddete maruz kalmaları sıklıkla karşılaşılan önemli bir sorun teşkil etmektedir. Bu sorunun pregenital dönem nesne ilişkileri problematiğine bağlı kendine zarar verme eğilimleriyle ilişkili olabileceği öngörülmüştür. Çalışmaya gönüllülük ilkesiyle yaşları 24–36 arasında değişen 5 kadın katılmış olup; yarı-yapılandırılmış psikanalitik yönelimli ön görüşmenin ardından Rorschach Testi ve Tematik Algı Testi (TAT) uygulanmıştır. Test protokolleri Fransız Okulu içerik analizi ile değerlendirilerek yorumlanmıştır. Araştırmanın bulgularına göre tekrarlayan şekilde şiddete maruz kalan kadınların kadınların pregenital dönem nesne ilişkileri problematiğine sahip olduğu, üstbenlik yapılanmalarının katı olduğu, mazoşisttik kendine zarar verme ve depresif eğilimleri olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study it's aimed to evaluate the inclination to self-destructive behavior in women who are repetitively exposed violence and stay in a women's shelter which is an institution of İstanbul Directorate of Family and Social Policies; with projective tests. It's a recurring and important issue that victims of domestic violence who apply to women's shelter, return to their abusive husbands. It's foreseen that this issue is related to tendency to self-destructive behavior which originates from early object relation problems. After a semi-structured psychoanalytically oriented interview, Rorschach and Thematic Apperception Test (TAT) were applied to 5 volunteer women ranging 24-36 years of age. Test protocols were evaluated according to French School content analysis. According to the findings of this study, it has been concluded that women who are repetitively exposed to violence have problems in pregenital object relations, rigid superego structure and tendency to self-destructive behavior, masochism and depression.