Trafik güvenliğinda etken sürücü davranışlarının analizi ve incelenmesi: İran örneği
Analysis and investigation of driving behaviors in traffic safety in Iran
- Tez No: 528371
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET TORTUM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ulaştırma Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 247
Özet
İran'da trafik kazaları yılda 20.000 insanın ölümüne ve 350.000 insanın yaralanmasına neden olmaktadır. Bu tezde, sürücülerin davranışlarından etkilenen yolların güvenliği incelenmiştir. Bu çalışmanın amacı, trafik kazalarındaki yüksek riskli davranışları araştırmaktır. Kişisel özellikler arasındaki ilişki, araçların özellikleri, sürücüler risk alma eğilimleri, trafik güvenliği bilgileri ve İranlı sürücülerin alışkanlıkları istatistiksel yöntemlerle analiz edilmiş ve bu ilişkinin kapsamı sağlanmıştır. Saha araştırma yöntemi, doğrudan sürücülerle bir anket tasarlamada kullanılmıştır. Araştırma alanı İran'ın 20 ilidir. 2016 yılının ilk altı ayı, anketlerin teslim alınma dönemi olmuştur. Sürücü ehliyetine sahip ve 18 yaşın üzerinde kişile araştırma evrenidir. Her bir ilin nüfusuna göre örneklem büyüklüğü seçim yöntemi rastgele basittir. Tamamlanmış anketlerin toplam sayısı 4112'dir. Bire bir bağlantılar ile bir iki, bir üç, bire birkaç ve birkaçına birkaç soru Ki-kare, ikili tablolar, doğrusal logaritma ve küme analizi ile sorular arasındaki ilişki SPSS yazılımı kullanılarak analiz edilmiştir. Örnek için sonuçlarda; araç trafik kazalarında sigara içmenin etkisi ya da kazalarda sürüş suçlarındaki artışın etkisi ve bu etkilerin miktarı ve kalitesi elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Driving accidents in Iran cause 20,000 deaths a year and injure 350,000 people. In this thesis, the safety of roads influenced by drivers' behaviors has been investigated. The purpose of this study is to investigate high-risk behaviors in driving accidents. The relationship between personal characteristics, the characteristics of the vehicles, the tendency of the drivers to take risks, the traffic safety information and the habits of the Iranian drivers were analyzed statistically and the scope of this relationship was provided. The location of the research in the drivers was 20 provinces of Iran. The period of presentation and receipt of the questionnaire was first six months of the year 2016. The research community includes people with driving license over 18 years old and the method of selecting sample size according to the population of each province was simple random. The total number of completed surveys is 4112. One-to-one, one-to-two, one-to-three, one-to-many, and several-to-many questions were analyzed using Chi-square, dual tables, linear logarithms and cluster analysis through spss software. The results for the example were the effect of smoking in vehicle driving accidents, or the effect of the increase in driving crimes during an accident and the quantity and quality of those effects.