Aminopiridin grup taşıyan yeni N-karboksamit ve bazı metal komplekslerin sentezi ve karakterizasyonu
Carboxamide carrying group newn-carboxamide and some metal complexes synthesis and characterization
- Tez No: 528398
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SÖNMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışmada furandion bileşiğinin üretan ile tepkimesiyle başlangıç maddesi olan Dibenzoilasetikasit N-karboksietilamid elde edilir. Bu bileşiğin 2,6 diaminopridin ile reaksiyonu sonucu N-(6 aminopridin-2-yl)-2 benzoyl-3-oxo-3 fenilpropanamid ligantı elde edilmiştir. Bu karboksamit ligant N ve O donör atomlarına sahip oluşu nedeniyle kompleks oluşumu kolaydır. Bu tez kapsamında sentezlenen iki dişli ligandın Cu(II), Fe(II), Zn(II), Ni(II), Cd(II) geçiş metal tuzlarıyla tepkimesinden oktahedral geometrik yapıda yeni metal kompleksleri sentezlenmiştir. Bu bileşiklerin yapıları UV-Vis, FT-IR gibi spektroskopik ve TGA gibi termal yöntemlerle belirlenmiştir. Yapı tayininde spektroskopik tekniklerin dışında elemental analiz, magnetik duyarlılık kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this work, the reaction of the furandion compoundwith the ürethane produces dibenzoyl acetic acid N-carboxyethylamide, the starting material. This resulted in the reaction of 2.6-diaminopyridine with this compound to give the resulting N-(6 aminopyridine-2-yl)-2-benzoyl-3-oxo-3 phenylpropanamide ligand.In this thesis new metal complexes in octahedral geometric structure were synthesized by reacting this bidentate ligand with Cu(II), Fe(II), Zn(II), Ni(II), Cd(II) transition metal salts. The structures of these compounds were determined by spectroscopic methods such as Uv-Vis, FT-IR and thermal methods such as TGA. Apart from spectroscopic techniquies, elemental analysis, magnetic susceptibility have also been utilized in structure determination.