Beyin hastalıkları tanısında kullanılan mikroelektrotun fotorezist ile yalıtılması
Isolation of microelectrode used in the diagnosis of brain diseases with photoresist
  1. Tez No: 528404
  2. Yazar: OĞUZHAN OYAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TEVHİT KARACALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Devreler ve Sistemler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Nöron popülasyonlarının eş zamanlı saniye temelli kaydı, giderek artan beyin hücreleri ve diğer nöron ağları arasındaki fonksiyonel ilişkilerin daha iyi anlaşılmasına gerekli olarak kabul edilmiştir. Tekil nöronların elektriksel aktivitesini kaydetmek için mikroelektrot kullanımı, sinir sistemini anlayışımıza katkıda bulunmuştur. Bu amaç için, ince film çok bölümlü mikroelektrot dizileri kablo demetlerine kıyasla birçok avantaja sahiptirler. Memelilerin merkezi sinir sisteminde bulunan en önemli nörotransmitterlerden olan L-glutamate; şizofreni, parkinson, epilepsi ve hiperaktivite gibi birçok beyin hastalığı ile ilişkili olduğundan, bu enzimin varlığını ve davranışını kaydetmek, tanı ve tedavide büyük önem arz etmektedir. Araştırmamızın amacı; beyin hastalıklarını belirlemede çok etkili bir yöntem olan voltametri tekniğiyle nörotransmitter ölçümünün en önemli parçası olan mikroelektrotların, yapılabilecek en uygun geometride üretilmesi ve kayıt sırasında meydana gelen gürültülerin azaltılması için kayıt alanları dışında kalan iletkenlerin yalıtılmasıdır.
Özet (Çeviri)
Neuron populations increasing concurrent second-based recording, braincells and other neuron networks necessary to a better understanding of the functional relationship between. Using microelectrodes to record the electrical activity of single neuron shave contributed much to our understanding of the nervous system. For this purpose, the thin-film multipart mikroelektrot array shave several advantages compared to the cable bunch. Located in the mammalian central nervous system is the most important neuro transmitter L-glutamate; is associated with many brain disorders such as schizophrenia, Parkinson's disease, epilepsy and hyperactivity, is of great importance in the diagnosis and treatment to save the presence of this enzyme and its behavior. The aim of our research; neurotransmitters by cyclic voltammetry, which is a very effective method in determining the measurement of brain disease, which is the most importantpart of the microelectrode is to produce themost favorable geometry that can be done and reducing noise occurring during recording is insulated conductors except for the recording area.