Metal destekli poli (sodyum 4-stiren sülfonat) (PSS) katkılanmış polianilin sentezi, karakterizasyonu ve uygulama alanlarının araştırılması
Metal supported poly (sodium 4-styrene sulfonate) (PSS) synthesis, characterization and application areas of polyaniline
- Tez No: 528409
- Danışmanlar: PROF. DR. MUZAFFER CAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu tez çalışmasında, Polianilin (PANI), Nötral Polianilin (NPANI), çinko iyonu katkılanmış nötral polianilin (NPANI-Zn2+) ve metal destekli PSS katkılanmış polianilin (NPANI-Zn2+-PSS) iletken polimerleri sentezlenmiştir. İlk defa, Zn2+ iyonu varlığında ve asitsiz ortamda polianilin polimeri sentezlendi. Bu sentezde, proton asidi yerine Zn2+ iyonu kullanıldı (anilin sadece asidik ortamlarda polimerleştirilmektedir). Bilindiği gibi, Zn2+ iyonu Lewis asidi özelliğine sahiptir. Polimerlerin sentezinde yükseltgen olarak amonyum peroksidi sülfat, (NH4)2S2O8 tuzu kullanılmıştır. Sentezlenen polimerler, taramalı elektron mikroskobu (SEM), X-ışını kırınım difraktometresi (XRD), enerji dağılımlı X-ray spektrometresi (EDS), fourier dönüşümlü infrared spektroskopisi (FTIR), ultraviyole-görünür bölge spektrofotometresi (UV– gör), termal analiz (TGA, DTA) ve elektriksel iletkenlik ölçümleri yöntemleri kullanılarak karakterize edilmişlerdir. Yapılan çalışmalar, polianilin polimerine Zn2+ iyonu ve Zn2+ iyon desteği ile PSS'nin katkılandığını göstermiştir. Sentezlenen polimerlerin kirletici bir boya olan metilen mavisinin bozunması üzerinde fotokatalitik aktiviteleri incelenmiştir. Polimerlerin fotokatalitik etkilerine, kirletici miktarı, zaman, karanlık ortam ve UV ışığının etkisi ayrı ayrı araştırılmıştır. Elde edilen deneysel sonuçlar, kirletici miktarının, zamanın ve UV ışığının fotokatalitik bozunma üzerine etki ettiğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, conductive polymers, which are polyaniline (PANI), neutral polyaniline (NPANI), zinc ion doped neutral polyaniline (NPANI-Zn2+) and metal supported PSS-doped polyaniline (NPANI-Zn2+-PSS) were synthesized. For the first time, polyaniline conducting polymer was also synthesized in the presence Zn2+ ion and in the without proton acid media. Zn2+ was used instead of the proton acid in this synthesis (aniline is only polymerized in acidic medias). As it was known, the Zn2+ ion has Lewis acidity property. Ammonium peroxy disulfate, (NH4)2S2O8 was used as the oxidant in the synthesis of the polymers. Synthesized polymers are characterized using by scanning electron microscopy (SEM), X-ray diffraction diffractometry (XRD), energy dispersive X-ray spectrometry (EDS), fourier transform infrared spectroscopy (FTIR), ultraviolet-visible region spectrophotometer (UV-vis), thermal analysis (TGA, DTA) and method of measuring electrical conductivity. Spectroscopic studies have shown that polianiline polymer is doped with Zn2+ ion and PSS with Zn2+ ion support. In addition, the photocatalytic activities of the synthesized polymers have been investigated on the degradation of methylene blue, which is a contaminating dye. The amount of pollutants, time, dark environment and UV light effect were individually investigated on the photocatalytic effects of the polymers. The experimental results obtained have shown that time, UV light and the amount of pollutants effect on photocatalytic degradation of dye.