Network science: A case of Bollywood
Ağ bilimi: Bir Bollywood incelemesi
  1. Tez No: 528410
  2. Yazar: BAHAR YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN DAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bollywood dünya çapında ün salmış olan bölgesel bir sinema endüstrisidir. Yıllar geçtikçe, Bollywood'un yıldızları başarılarıyla beğeni topladı. Ama Bollywood aslında nasıl bir endüstri? Shah Rukh Khan gibi megastarlar aslında göründükleri kadar etkili mi? Bu çalışmanın amacı, Hindistan'ın Mumbai kentinde bulunan film endüstrisi Bollywood'u ağ perspektifinden incelemektir. Grafik teorisi, veri bilimi ve ağ biliminden yararlanarak, IMDb'nin film verilerinden aktörlerin bağlantılarını içeren bir liste oluşturulmuştur. Bu listedeki veriler veri işlemeye ve grafik görselleştirme algoritmalarına tabii tutularak bir ağ grafiği yaratılmıştır. Bu çalışmada Bollywood bir vaka çalışması olarak ele alınmaktadır. Uluslararası statüdeki aktörlerin ağ içinde nasıl konumlandıkları sorusu da ele alınmaktadır. Ağ ile ilgili incelemeler ve sonuçta ortaya çıkan etkileri takiben, konuyla ilgili gelecekteki muhtemel çalışmalar ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Bollywood is a regional movie industry that has made a name for itself globally. Over the years, stars of Bollywood have amassed critical acclaim for their success. But what is Bollywood actually like as an industry? Are megastars like Shah Rukh Khan in fact as influential as they seem to be? The purpose of this study is to investigate Bollywood, the movie industry in Mumbai, India, from a network perspective. Taking advantage of graph theory, data science and network science, a list of connections between actors is constructed out of IMDb's film data. The list has been subjected to processing and graph visualization algorithms to construct a network graph. In this paper, the network of Bollywood is treated as a case study. The question of how actors of international status are situated within the network is addressed. Following the discussion on the network and its resulting implications, potential future work on the matter is considered.