Sürdürülebilir kalkınma sürecinde yeşil ekonomi ve ekolojik ayakizi
Green economy and ecological footprint in the sustainable development process
- Tez No: 528440
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLÇİN GÜREŞÇİ PEHLİVAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
Bu tez, iktisadın bugüne değin kahverengi ekonomi olarak adlandırılan; ekosistem ve biyoçeşitlilik kayıplarını arttıran, enerji ve kaynak etkinliğinin sürdürülebilirliği noktasında çeşitli paradokslar içeren, geri dönüşüm ve atık yönetimindeki eksiklikler nedeniyle sera gazı salınımının artışına sebep olan, üretim ve tüketim sürecinde doğayı doğrudan girdi olarak kullanan iktisadi düşünce algısına eleştirel bir perspektifte yazılmıştır. Bu anlamda, dünya iktisat düzenine hitaben, çağın ihtiyaçlarına yönelik geliştirilmiş yeni önermelerle yepyeni bir endüstri düzeninin belirmeye başladığına dikkat çekmektedir. Bu yeni düzen sürdürülebilir kalkınmanın basamaklarını inşa eden yeşil ekonomi anlayışında yatmaktadır. Geçmiş iktisat ekollerinin önermelerinin yanında, son yüzyılda dünyanın karşılaştığı bir dizi çevresel ve ekonomik problemlerin birleşiminden doğan iklim değişikliği, fosil yakıtların kullanımına olan bağımlılık, yenilenebilir olmayan doğal kaynakların tükenmeyecek gibi kullanılmasının getirdiği ekosistem kayıpları, geleceğin ihtiyaçlarını da ilgilendirmektedir. Bu noktalara paralel beliren ve geliştirilmeye çalışılan yeni iktisadi sistemde temel vurgu, iktisadi kalkınmanın sürdürülebilirliği üzerinde yoğunlaşmaktadır. Zira çevre ve iktisadın paralel bir düzlemde ilerlemesinin mühim bir ihtiyaç olduğu 21.yy'da dünya, iki önemli olguyla karşılaşmaktadır: Sürdürülebilir Kalkınma ve Yeşil Ekonomi. Bu karşılaşma kahverengi ekonomi algısında değişimleri, ekonomi politikalarında başkalaşımları da beraberinde içermektedir. İktisadın sadece büyüme rakamları üzerinden algılanmasına eleştirel bir bakış açısı sunan bu tez, kapitalizmin getirdiği liberal politikaların refah olgusuna zarar vermeden ilerleyebilmesinin yeşil ekonomi ile mümkün olabileceğini savunmaktadır. Kalkınma kavramının sürdürülebilirlik ile içselleşen öneminin/derinliğinin iktisadın her alanına uyarlanması eylemi, dünya ekonomi sistemlerinde başlangıç noktası halini almıştır. Bu tezin amacı; var olan dünya ekonomi sorunlarını kuşaklararası bir dengede bağlayan çözüm önerileri ile ekonomiyi iyileştirilebilir hale getirmenin sürdürülebilir yanını sunmaktır. Sürdürülebilir bir kalkınma için öncelikle sürdürülebilir bir yaşama gereksinim vardır. Bunun ilacı ise; ekonomi, toplum ve çevreyi muazzam bir ilişki içinde kapsayan 21.yüzyıl üretim devrimi yeşil ekonomiden geçmektedir. Yeşil ekonomi, yeşil sektörler ile yeşil bir istihdam sağlayacak, kaynakların yenilenebilir enerji üzerinden yeniden üretimi ile sürdürülebilirliğin kalkınma boyutunu oluşturacaktır. Araştırma sorusu; yeşil ekonomi dinamiklerinin, yenilenebilir enerji arzı ve yenilenebilir enerji arzı dışı sektörlerin Türkiye ekonomisine yansıyan olumlu ve olumsuz etmenlerinin yapıcı boyutlarının sorgulanması üzerine kurulmuştur. Bu tez, öncelikle yeşil ekonomi ve sürdürülebilir kalkınma kavramının adım adım oluşumunu dünya üzerinde düzenlenen konferanslarla tarihi bir boyutta teorik olarak inceleyip, Türkiye ve dünyada yeşil sektörel dağılımları ve yeşil istihdam oranlarını analiz ederek, Türkiye için ekolojik ayak izlerinin 1961-2014 yılı aralığındaki gelişmeleri ile birlikte detaylandırılmasını içermekte ve mevcut kalkınma ve yeşil ekonomi politikalarındaki sürdürülebilirliğini ortaya koymaya çalışmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis deals with what is called the brown economy until today; has been written in a critical perspective on the perception of the idea that uses nature as a direct input in the production and consumption process which increases ecosystem and biodiversity losses and causes various paradoxes at the point of sustainability of energy and resource efficiency and causes increase of greenhouse gas emissions due to deficiencies in recycling and waste management. In this sense, attention is drawn to the emergence of a whole new industrial order with new proposals developed for the needs of the age, addressing the world economic order. This new order lies in the green economy concept that builds the steps of sustainable development. In addition to the proposals of the past economic schools, climate change due to a combination of environmental and economic problems that the world faces in the last century, dependence on the use of fossil fuels, loss of ecosystems caused by the unexploitable use of non renewable natural resources, and future needs. The basic emphasis on the new economic system, which is parallel to this point and is being tried to be developed, is focused on the sustainability of economic development. Because, in the 21st century, the world is faced with two important phenomena: environmental and economic progress in a parallel plane is an important necessity: Sustainable Development and the Green Economy. This encounter includes changes in the perception of the brown economy, as well as variations in economic policies. This thesis, which offers a critical view on the perception of economic growth only on the growth figures, argues that liberal politics brought by capitalism could be able to advance without harming the prosperity of the economy with the green economy. The action of adaptation of the concept of development to all spheres of economics of sustainability and deepening internalization has become the starting point in world economic systems. The purpose of this thesis is; is to present the sustainable side of making the existing world economic problems affordable with a solution proposal that links them to generations of equilibrium. For sustainable development, there is a need for sustainable living. If this is illegal, The 21st century production revolution, which encompasses an enormous relationship between economy, society and the environment, passes through the green economy. The green economy will provide green employment with the green sectors, and the sustainable development of the resources through the reproduction of renewable energy. Research question; green economy dynamics is established renewable energy supply and reflected the positive and negative factors in the renewable energy supply sector on questioning of Turkey's economy constructive size. This thesis, first green economy and examine sustainable formation step of the development concept theoretically in a historic international conference held size over the world, Turkey and analyzes the green sectoral distribution and green employment rate in the world, ecological footprints for Turkey contains the detailed along with developments in the 1961-2014 year range and is working to demonstrate the sustainability of existing development and green economy policies.