Isauria bölgesi Roma dönemi heykeltıraşlık sanatına sosyokültürel açıdan bakış
A sociocultural view on the art of Roman sculpture in Isauria region
- Tez No: 906228
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERCAN AŞKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arkeoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Isauria antik dönemde Dağlık Kilikia, Pamphylia, Pisidia, Lykaonia ve Galatia arasında bulunan bölgedir. Günümüzde ise Konya, Karaman, Mersin ve Antalya illerinin bazı kesimlerini kapsamaktadır. Bölge heykeltıraşlık sanatı stilistik açıdan genel olarak yerel özellikler sergilemektedir. Bununla birlikte az sayıdaki nitelikli eser gezici ustaların da bölgede çalıştığına işaret etmektedir.“Isauria Bölgesi Roma Dönemi Heykeltıraşlık Sanatına Sosyokültürel Açıdan Bakış”başlıklı bu yüksek lisans tezinde bölge heykeltıraşlık sanatı seçilmiş örnekler ışığında incelenmektedir. Bu kapsamda bölgedeki kaya mezarı, lahit, ostothek, mezar steli gibi eserlerin üzerlerindeki kabartmalar konulara göre ayrı ayrı başlıklar altında ele alınmaktadır. Bölge sanatında genel olarak asker, aile, symposium, av, meslek, kült, hayvan ile ilgili betimler karşımıza çıkmaktadır. Askerler genellikle mızrak, kılıç ya da kalkanıyla birlikte tasvir edilmiştir. Bazen düşman ile mücadele eder durumdalardır. Aile kabartmaları bölgede en çok örneği bulunan eserler arasındadır. Aile bireylerinin sayısı eserlere göre değişmektedir. Isauria'daki az sayıdaki kabartmada av sahnesine rastlanmaktadır. Bazı örneklerde mezar sahibinin mesleği ile ilgili, bazı örneklerde ise bölgedeki kültleri yansıtan sembolik tasvirler görülmektedir. Çeşitli havan figürleri de kabartmalarda karşımıza çıkan unsurlardır. Çalışma kapsamında Isauria heykeltıraşlığındaki sosyokültürel yansımaların ortaya çıkarılması amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
In antiquity, Isauria covered an area that stretched between Rough Cilicia , Pamphylia, Pisidia, Lycaonia, and Galatia. Today, it falls within some parts of the provinces of Konya, Karaman, Mersin and Antalya. Stylistically, the sculpture of the region exhibits mainly local characteristics. However, the few works of high quality found in the area indicate that travelling sculptors also worked in the region. This master's thesis, titled“A Sociocultural View on the Art of Roman Sculpture in Isauria Region”, examines the art of sculpture in the region through the selected examples. In this context, the reliefs on monuments such as the rock tombs, sarcophagi, ostothecae, and tomb steles of the region are discussed under separate headings based on their subjects. The art of the region generally exhibits depictions of soldiers, family, symposium, hunting, profession, cult, and animals. The soldiers were usually depicted with their spears, swords or shields, and sometimes in battle with the enemy. Family reliefs are among the most common works found in the region. The number of the family members varies depending on the artwork. The few reliefs discovered in Isauria depict hunting scenes. Some of the examples bear depictions associated with the profession of the grave's owner, while others display symbolic depictions reflecting the cults of the region. The reliefs also depict a variety of animals. The aim of this study is to reveal the socio-cultural reflections on the sculpture of Isauria.