Computer aided material data processing and acquisition
- Tez No: 5285
- Danışmanlar: PROF. DR. BİLGİN KAFTANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1988
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
ÖZET Bilgisayar Destekli Veri Algxlanmasx ve işlenmesi TATAR, Oktay Yüksek Lisans Tezi, Makine Mühendisliği Tez Yöneticisi: Prof. Dr. Bilgin KAFTANO?LU Eylül 1988,103Sahife Teknolojik uygulamalarda malzemelerin özelliklerini kısa sürede tanımak önemlidir. Bütün malzemeler değişik mukavemet özelliklerine sahiptir ve değişik uygulamalarda kullanılabilirler. Bu çalışmada, malzemelerin gerilme ve uzama özellikleri sabit sıcaklıkta uzama hızına bağlı olarak modellenmiştir. Malzemenin özellikleri tablo şeklinde ve Bezier metoduyla elde edilen iki ve üç boyutlu grafiklerde gösterilmiştir. Kaftanoğlu, Ludwik, Swift ve Voce denklemlerinin sabitleri optimizasyon yolu ile çözülmüştür. Bu denklemlerden elde edilen gerilmeler deneysel verilerle karşılaştırılmıştır. Instron test makinesinin çalışma sistemi incelenmiştir. Instron test makinası için çok genel veri algılama şeması hazırlanmıştır. Bu çalışma, Hewlett-Packard 9816 bilgisayarında yapılmıştır. Bilgisayar destekli veri algılanmasının ve işlenmesinin kullanıcıya, zaman ve çabasının korunmasında ve malzemedavranışlarını anlamasına imkan vermede yardım edebildiği gözlenmiştir. Anahtar Sözcük : Bilgisayar destekli malzeme verilerinin işlenmesi ve algılanması, ana işleme ünitesi, merkezi işleme ünitesi, işlemci, bellek. VI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT COMPUTER AIDED MATERIAL DATA PROCESS I NQ AND ACQUISITION TATAR, Oktay M.S. in Mechanical Engineering Supervisors Prof. Dr. Bilgin KAFTANOGLU December 1988, 103 pages In technological applications it is important to know about the properties of materials in a short time» All of the materials used have different strength properties and thay can be used in different applications. In this study, stress, strain properties of materials were modelled with respect to strain-rate at constant temperature. Material properties were presented in tabular- form and in two and three dimensional graphs using the Besier method. Constants of Kaftanoglu, Ludwifc, Swift and Voce aquations are solved by optimisation technique» Stresses obtained using these equations are compared with experimental data. Operating system of Instron testing machine was examined. Then mora general data acquisition system diagram for Instron testing machine was prepared. This study is done using Hewlett-Packard 9S16 computer. iiiIt is observed that Computer Aided Material Data Processing and Acquisition can help the user to save time and effort and enables him to understand the material behavior. Key Word : Computer aided material data acquisition and processing, main processing unit (MPU), central processing unit (CPU), microprocessor, read only memory