İstanbul'un demografik yapısı
Demographic structure of Istanbul
  1. Tez No: 52855
  2. Yazar: AYŞE BEYHAN KARADUMAN TAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. ATTİLLA HANCIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Demografi, Demography
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Nüfus Etütleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
ÖZET İstanbul, Türkiye'nin nüfusu en büyük ilidir. Genel nüfus sayımı sonucuna göre nüfusu 1927'de 807 bindir ve 2000 yılında 10.5 olacağı tahmin edilmektedir. 1927- 1990 döneminde sayımlar arası yıllık nüfus artış hızı yaklaşık %o 35.0'dir. Aynı dönmede Türkiye'nin sayımlar arası yıllık nüfus artış hızı yaklaşık %o 22.5'tir. İç göç, İstanbul'daki nüfus büyümesinin başlıca kaynağı olarak kabul edilir. Bu tezin ana amacı, İstanbul'un demografik yapısını ortaya çıkarmaktır. İstanbul için temel demografik göstergeler, Devlet İstatistik Enstitüsünce 1927-1990 yılları arasında gerçekleştirilen genel nüfus sayımları ve Sağlık Bakanlığı, Hacettepe Üniversitesi, Nüfus Etütleri Enstitüsü ve Macro İnt. Inc. tarafından gerçekleştirilen 1993 Türkiye Nüfus ve Sağlık Araştırması'ndan hesaplanmıştır. Çalışmada, Türkiye ile karşılaştırmalı olarak, İstanbul'un 1927-1990 dönemindeki nüfus trendi ve 15-49 yaş grubundaki evlenmiş kadınların evlilik kalıbı, doğurganlık düzeyi, doğurganlık tercihleri, bebek ölümlüğü düzeyi, gebeliği önleyici yöntem kullanımı, iç göçe katılımı irdelenmiştir. Çalışmanın ana bulgusu, İstanbul'un demografik göstergelerinin, Türkiye'den oldukça farklı oluşudur. Bunun yanında, bulgular göç eden ve etmeyen kadınlar arasındaki farklılıkları da göstermektedir. 86
Özet (Çeviri)
SUMMARY Istanbul is the most populated province of Turkey. Its population was 807 thousands in 1927 according to the census of population and it is estimated to be 10.5 millions in 2000. Estimates of intercensal population growth have been around 35.0 per thousand for the 1927-1990 period. In the same period, Turkey's intercensal population growth is estimated 22.5 per thousand. Internal migration is considered to be main source of growth of Istanbul. The main objective of this thesis is to describe demographic structure of İstanbul. Basic demographic indicators for İstanbul are derived from censuses of population that were carried out during the 1927-1990 period by the State Institute of Statistics and from the 1993 Turkish Demographic & Health Survey that was carried out by the Ministry of Health, Hacettepe University the Institute of Population Studies, and Macro International Inc. This study investigates the population trends in İstanbul during the 1927-1990 period, including the marriage patterns, fertility levels, fertility preferences, infant mortality levels, use of contraception methods, abortion, internal migration of ever- married women age 15-49, in comparison with Turkey. The main finding of this study is that Istanbul's demographic indicators are significantly different from those Turkey's. Additionally, the findings indicate the existence of significant differentials between non-migrants and migrants. 87