Göçün afgan göçmenlerin aile yapısı üzerine etkileri: İstanbul Zeytinburnu örneği
The effetcs of migration on the familiy structure of Afghan immigrants: The sample of Istanbul Zeytinburnu
- Tez No: 969156
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZÜLFİKAR ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, Afganistan'daki iç savaş, siyasi baskı, yoksulluk, ekonomi, insan hakları ihlalleri ve terör örgütlerinin yarattığı şiddet ve ölüm korkusu, Sovyetler Birliği işgali vb. nedenlerle İstanbul'un Zeytinburnu'na göç etmiş Afgan göçmenlerin aile yapısında oluşan değişim ve dönüşümleri; ekonomi, eğitim, sağlık barınma sorunlarını incelemeyi ve değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Bu çalışma nitel yöntemle yapılmıştır. Bu çalışma, kaynak taraması yapılarak derinlemesine yüz yüze görüşme tekniği kullanılarak gönüllü katılımcılar ile yapılmıştır. Afgan göçmenlerin aile yapısındaki değişim ve dönüşümler kitap ve makalelerden yararlanılarak ve gözlem ve röportaj yoluyla ele alınmıştır. Yapılan mülakatla elde edilen analiz sonuçları; demografik veriler, sosyo-ekonomik düzen, sosyo-kültürel yapı, sağlık, eğitim ve Türkiye'ye geliş ve yerleşme süreci başlıkları altında toplanmıştır. Bu araştırmanın sonucunda varılan sonuç; Göçün Afgan göçmenlerin hayatında sosyo-kültürel, ekonomi, eğitim, sağlık ve barınmaya ilişkin yönlerde değişim ve dönüşümlere neden olduğu yönündedir. Bu etkiler, katılımcıların aile yapısında, aile içi ilişkilerinde, aile içi rol dağılımlarında ve aile tipinde değişim ve dönüşümlerin yaşamasına sebep olmuştur.
Özet (Çeviri)
This research aims, to examinethe changes and transformations in the family structure of Afghan immigrants who migrated to İstanbul Zeytinburnu due to civil war, political pressure, poverty, economy, human rights violations, and fear of death caused by terrorist organizations, the occupation of the Soviet Union etc, and the problems of economy, education, health, and housing in Afghanistan. This research has been made with qualitative methods. It has been made by scanning the literature, by using in depth face to face interview tecnique with volunteer participant. The changes and transformations in the family structure of the Afghan immigrants has been examined by benefiting boks and articles with the way of observation. The analysis results obtained from the made interviews has been gathered under the headings of demographic datas, socio-economic order, socio-cultural structure, health, education, and the process of arrival, settling in Turkey. The conclusion reached as a result of this research is that migration is a change and transformation in the life of Afghan immigrants in the acpects of socio-cultural, economy, education, health and housing. This effects caused changes and transformations in the family structure of the participants, in their relationships with the environment, in the distribution of roles within the family and in the family type.