İstanbul'un seçim coğrafyası: 2002-2015 genel seçimlerinin mekânsal analizi
The electoral geograpy of Istanbul: The spatial analysis of 2002-2015 general elections
- Tez No: 518680
- Danışmanlar: PROF. DR. SELVER ÖZÖZEN KAHRAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 199
Özet
1950'li yıllardan itibaren ivme kazanan göçlere bağlı olarak göç alan illerde büyük sorunlar ortaya çıkmıştır. Bu illerin başında gelen İstanbul'un, 1965-2017 döneminde 5 yıllık periyotlarda aldığı göçler ~540 bin, verdiği göçler ise ~350 bin olarak gerçekleşmiştir. Yoğun göç dalgası karşısında kent alt yapısının yetersiz kalması sonucu göçmenler tarafından yapılan gecekondular altyapıdan yoksun alanların kentte yayılmasına neden olmuştur. Sonuç olarak göç yoluyla değişen gerek mekân gerekse seçmen kitlesi, günümüzde göç/kentsel dönüşüm ile değişmeye devam etmektedir. Bu çalışmada İstanbul'un uzun dönemler boyunca (son 52 yıl) aldığı göçlerin kent mekânında yarattığı değişimler ve bunun seçimlere etkisi incelenmiştir. Ayrıca bu ilişkiyi ortaya koyabilmek adına Lokal Moran's I (LISA). kullanılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre kentin 1950 ve sonrasında yoğun bir şekilde göç almasına bağlı olarak demografik yapısının önemli oranda değiştiği (nüfusun %52'si göçmen) ve ağ ilişkilerine bağlı olarak göç edenlerin belli mekanlarda toplandığı belirlenmiştir. Bunun sonucunda mikro evrenler olan mahallerde kökenin (geldikleri il/ilçe) doğrudan seçimleri etkilediği mekânlar ortaya çıkmıştır. Böylelikle göçün orijinine bağlı olarak aynı ilçedeki komşu mahalleler (Küçükçekmece, Esenyurt, Silivri) veya komşu ilçelerin (Bakırköy-Zeytinburnu, Bahçelievler) seçim sonuçlarında önemli farklılıklar gözlenmektedir. Özellikle HDP (Esenyurt, Bağcılar, Esenler, Sultanbeyli vd.) ve MHP'nin (Şile) yüksek oy aldığı alanların köken ile doğrudan ilişkisi tespit edilmiştir. Ayrıca Karadeniz, İç ve Doğu Anadolu Bölgelerinden gelen göçmenlerin çoğunlukta olduğu mahallelerde (Sultanbeyli, Şile, Beykoz vd.) AKP ve Alevi'lerin yoğun olduğu illerden (Sivas, Tunceli, Malatya, Erzincan, Bingöl, Tokat, Çorum) gelen göçmenlerin (Gazi, Gülsuyu, İnönü, Yavuz Selim vd.) veya İstanbul nüfusuna kayıtlı bireylerin çoğunlukta olduğu mahallelerde (Anadolu Kavağı, Balibey) ise CHP'nin yüksek oy aldığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Major problems in the in-migrating provinces have emerged depending on the accelerated migration as of the 1950s. In-migration of Istanbul which is the leading of the provinces in the five years periods in 1965-2017 occurred ~540 thousand, out-migration occurred ~350 thousand. Slums made by migrants caused to spread in the city of the lack of infrastructure areas as a result of inadequate urban infrastructure in the face of intensive migration wave. Consequently, both space and electorate that changes through migration continue to change nowadays with migration – urban transformation. In this study, it was investigated the changes that Istanbul's long-term (last 52 years) in-migration created in the urban space and the effects of these changes on the city. Also, the Local Indicator of Association (LISA) method was used to demonstrate this relationship. According to the obtained results, it was determined that the demographics of the city changed significantly due to the in-migration intensively in 1950 and after (in-migrant 52% of the population) and migrants due to network relations were gathered in certain places. As a result of this, the spaces where the origins (the province/district where they came from) affected directly the elections were occured in neighborhoods with micro-universes. Thus, depending on the origin of migration, significant differences were showed in neighboring neighborhoods ((Küçükçekmece, Esenyurt, Silivri) in the same district or election results of neighboring districts (Bakırköy-Zeytinburnu, Bahçelievler). In particular, it was determined there was a direct relationship between the origin and the high voting areas of HDP (Esenyurt, Bağcılar, Esenler, Sultanbeyli et al.) and MHP (Şile). In addition, it was obtained that AKP received the high vote in the neighborhoods where lives majority of the in-migrants from Black Sea, the Central and Eastern Anatolian Regions (Sultanbeyli, Şile, Beykoz et al.) and, CHP received the high votes in the neighborhoods where the Alevis are intensive (Sivas, Tunceli, Malatya, Erzincan, Bingöl, Tokat, Çorum) or are located the majority of individuals registered in the population of Istanbul (Anadolu Kavağı, Balibey).