User experience over time with conversational agents: Case study of woebot on supporting subjective well-being
Sohbet aracısı ile zaman sürecinde kullanıcı deneyimi: Woebot'un kişilerin öznel iyi oluşunu desteklemesiüzerine bir çalışma
- Tez No: 528550
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLŞEN TÖRE YARGIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstriyel Tasarım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endüstriyel Tasarım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 187
Özet
Teknolojik gelişmeler, insanların interaktif sistemlerle sohbet etmelerini sağlayarak kullanıcı etkileşimlerini yeniden şekillendirdi. Bu yeni etkileşim türü, tasarımcıları Konuşma Kullanıcı Arayüzü (Conversational User Interface - CUI) adı verilen yeni bir kullanıcı arayüzü tasarlamaya yönlendirdi. Pahalı psikolojik terapi ücretleri ve insanların öznel iyi oluşun önemi hakkında farkındalığının oluşması, interaktif sistem geliştiricilerinin bu tür terapiye odaklanan ve Konuşma Kullanıcı Arayüzüne sahip olan alana özelleşmiş sohbet aracısı tasarlama konusunda ilgilerini çekti. Kullanıcı bağlılığını sağlamak ve kullanımı sürdürülebilir hale getirmek için bu sistemlerin tasarımı önemlidir. Ancak, var olan sohbet aracısı tasarım kıstasları sohbet aracılarının ticaret özelliklerine odaklanmış durumda ve sınırlı sayıdadır. Hâlbuki sohbet deneyimi, kullanıcı bağlılığını ve insanların öznel iyi oluşlarını sürdürebilmek için tasarımcıların asıl odağı olmalıdır. Bu araştırmanın amacı sohbet aracılarının kullanıcı bağlılıklarını sürdürmek ve bu aracıları tasarlamak için kıstaslar oluşturmak için insanların öznel iyi oluşlarını geliştirmeye odaklanan sohbet aracılarının tasarım özelliklerini keşfetmektir. Bu gayeyle, kullanıcılarla mülakatlar yapıldı. İnsanların öznel iyi oluşlarına katkıda bulunmayı amaçlayan bir sohbet aracısı olan Woebot bu çalışma için konu olarak seçildi ve 16 katılımcı tarafından değerlendirildi. Katılımcıların yorumları, yarı yapılandırılmış ve detaylı mülakatlarla elde edildi. Çalışmada, mülakatların sonuçları değerlendirilerek, çekicilik, açıklık, etkililik, uyarıcılık, güvenirlebilirlik, verimlilik ve orijinallik bakımından sistem operasyonları ve işlevselliğine ilişkin geliştirme önerileri sunuldu. Son olarak bu çalışma, kullanıcının bağlılığını ve tüm deneyimini nelerin önemli biçimde etkilediğine dair içgörüleri sağladı.
Özet (Çeviri)
Technological advancements re-shaped user-product interactions by enabling people to make conversation with interactive systems. This new form of interaction led designers to create a new type of user interface: Conversational User Interface (CUI). Expensive psychological therapy fees and people's increased awareness related to importance of well-being attracted the interactive system developers to create a domain specific Conversational Agent, which is particularly focusing on psychological terapy and has CUI. In order to maintain user engagement and sustain usage, design of such systems is important. However, existing design guidelines for Conversational Agents are limited and focus on business functions of these agents; however, conversational experience should be the main focus for designers to sustain user engagement and support people's well-being. The aim of this research is to explore design qualities of Conversational Agent's that focuses on enhancing people's subjective well-being, to accomplish sustained usage and engagement with the conversational agent and propose guidance for designing such agents. For this purpose, interviews were conducted with users. Woebot, a Conversational Agent, which is designed for promoting people's subjective well-being was selected as a case for the study and evaluated by 16 participants. The interpretations of the participants were obtained by semi- structured and in-depth interviews. Through analysing the results of the interviews, improvement suggestions are presented regarding system operations and functionality in terms of its attractiveness, perspicuity, effectiveness, stimulation, dependability, efficiency and novelty. Lastly, the study provides insights that would affect users' engagement and overall experience.