Açıklanamayan infertilite tanısı ile IVF uygulanan hastalarda 3. gün yapılan tek embriyo transferi ile 5. gün yapılan tek blastokist transferi arasında implantasyon ve klinik gebelik oranlarının karşılaştırılması
  1. Tez No: 528549
  2. Yazar: YALIN AY KARYAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERDAR DİLBAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Etlik Zübeyde Hanım Kadın Hastalıkları Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
ÖZET Açıklanamayan İnfertilite Tanısı İle IVF Uygulanan Hastalarda 3. Gün Yapılan Tek Embriyo Transferi (ET) İle 5. Gün Yapılan Tek Blastokist Transferi (BT) Arasında Klinik Gebelik ve İmplantasyon Oranlarının Karşılaştırılması; Amaç : Bu çalışma açıklanamayan infertilite tanısı ile IVF tedavisi uygulanan hastalarda 3. gün (bölünme aşamasında) ve 5. gün (blastokist aşamasında) embriyoların transfer sonrası implantasyon ve klinik gebelik başarılarını belirlemek amacıyla yapılmıştır. Materyal ve Method : Çalışmamızda, 2007 ve 2017 tarihleri arasında T.C.S.B. Sağlık Bilimleri Üniversitesi Ankara Etlik Zübeyde Hanım Kadın Hastalıkları Eğitim Araştırma Hastanesi IVF Kliniğine açıklanamayan infertilite nedeni ile başvuran 40 yaş altı 680 hastaya uygulanan IVF tedavisini takiben yapılan 3. ve 5. gün tek embriyo transferleri sonrası implantasyon ve klinik gebelik oranlarının retrospektif olarak karşılaştırılması amaçlandı. Hastaların 328'ine 3. gün , 352'sine 5. gün tek embriyo transferi yapılmıştı. Hastaların 3. gün ve 5. gün transferlerinin implantasyon ve klinik gebelik oranları istatistiksel olarak karşılaştırıldı. 3. gün transfer yapılan hastalar Grup-I, 5. gün transfer yapılan hastalar ise Grup-II olarak tanımlandı. Hastaların transfer gününe göre implantasyon ve klinik gebeliklerinin karşılaştırılmasının yanı sıra hastaların yaş, VKİ, bazal D3 FSH değerleri, transfer tipleri, uygulanan ovulasyon indüksiyon protokolleri, dozları ve infertilite süreleri de karşılaştırılmıştır. Bulgular : Araştırma kapsamında incelenen hastaların yaş ortalaması 30.5±4.1 (min:21-maks:39) yıl olup vücut kitle indeksi (VKİ) ortalaması 26.4±4.6 (16.4-42.4) kg/m2'ydi. İncelenen 680 hastanın 328'ine (%48.2) 3.gün tek embriyo transferi yapılırken (Grup-I), geriye kalan 352'sine (%51.8) 5.gün tek blastokist transferi (Grup-II) yapıldı ve bunlar çalışma grupları olarak kabul edildi. Çalışma grupları arasında yaş ve bazal D3 FSH değeri açısından istatistiksel olarak anlamlı fark saptandı(sırasıyla p=0.032; p=0.046). Grup-I'de yer alan hastaların yaş ortalaması 30.9±4.2 iken Grup-II'de yer alan hastaların yaş ortalamasından (30.2±4.0) istatistiksel olarak anlamlı yüksekti (p=0.032). Grup-I'deki hastaların bazal D3 FSH değeri de Grup-II'de yer alanlardan istatistiksel olarak anlamlı yüksekti (p=0.046). Grup-I'de yer alan hastaların %37.8'inde β-HCG pozitifliği saptanırken Grup-II'de yer alanların %53.7'sinde saptandı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Comparison the Success of Single Embryo Transfer (ET) on Day 3 and Single Blastocyst Transfer (BT) on Day 5 Under IVF Procedure In Terms of Implantation and Clinical Pregnancy Rates Among Patients With Unexplained Infertility Diagnosis; Objective : This study was aimed to determine implantation and clinical pregnancy successes after transfer of embryos on day 3 (at the cleavage stage) and day 5 (at the blastocyst stage) in patients who underwent IVF treatment with unexplained infertility diagnosis. Material & Method : Our study is a retrospective study of 680 patients who have attended the IVF Clinic in T.C.S.B University of Health Sciences Ankara Etlik Zübeyde Hanım Women's Health Training and Research Hospital; with diagnosis of unexplained infertility, in between 2007-2017 years. In our study, we have only included the patients who were less than 40 years old in age and diagnosed with unexplained infertility. After screening the patients retrospectively with our criteria, we have obtained 680 patients. We compared the IVF outcomes of implantation and clinical pregnancy rates between day 3 and day 5 single embryo transfers. A single embryo transfer was performed to 328 patients on day 3 and 352 patients on day 5. We have assigned day 3 group as Group-I and day 5 group as Group-II. The outcomes of implantation and clinical pregnancy rates of the patients on day 3 and day 5 transfers were statistically compared. Besides comparing the outcomes of implantation and clinical pregnancy rates of the patients according to the transfer date, the age, BMI, baseline D3 FSH values, transfer types, ovulation induction protocols, doses and duration of infertility of the patients were compared. Findings : The mean age of the female patients was 30.5 ± 4.1 (min: 21-max: 39) and the mean body mass index (BMI) was 26.4 ± 4.6 (16.4-42.4) kg / m2. Among the 680 patients examined, 328 (48.2%) of them received single embryo transfer on the 3rd day (Group-I), while the remaining 352 (51.8%) of them received single blastocyst transfer (Group-II) on the 5th day. There was a statistically significant difference between the study groups in terms of age and baseline D3 FSH value (p=0.032; p=0.046, respectively). The mean age of the patients in the Group-I was 30.9±4.2 years, significantly higher than the mean age of the patients in Group-II (30.2±4.0) (p=0.032). The baseline day3 FSH value of the patients in Group-I was also significantly higher than those in Group-II (p=0.046). While 37.8% of the patients had β-HCG positivity in Group-I, %53.7 of the patients have found to have β-HCG positivity in Group-II.