Şanlıurfa yöresindeki süt ineklerinde latent asidotik stresin görülme sıklığının araştırılması
Prevalence of latent acidotic stress in the dairy cows in Sanliurfa region
- Tez No: 528557
- Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF GÜL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Latent asidotik stres (LAS), enerjice zengin içerikli yem maddelerinin uzun süre alınmasıyla bakteriyel fermentasyon sırasında uçucu yağ asitleri sentezinin ve rezorpsiyonunun artması ve salya sekresyonunun azalması sonucu ortaya çıkar. LAS hayvan sağlığı ve konforunu tehdit eden, verim ve hayvan kayıplarına sebep olan en önemli problemlerin başında gelmektedir. Bu çalışma ile ülkemizdeki süt sığırı yetiştiriciliği yapılan işletmelerde önemli bir sorun olan LAS'ın Şanlıurfa yöresindeki görülme sıklığının belirlenmesi yanında, idrarda net asit-baz atılımının araştırılması, veteriner hekimlerin ilgisini bu konuya çekerek sahada erken tanı ve tedavi hakkında bilgilendirilmesi ve böylece ülke ekonomisine katkı sağlanması amaçlanmıştır. Çalışmada, Şanlıurfa yöresindeki çeşitli süt sığırcılığı işletmelerinden klinik olarak sağlıklı görünen toplam 100 adet süt ineği kullanılmıştır. Çalışma grupları rumen sıvısı pH değerlerine göre belirlenmiş olup, 5.2< pH
Özet (Çeviri)
Latent acidotic stress (LAS) is caused by prolonged intake of energy-rich nutrients and increased synthesis and resorption of volatile fatty acids during bacterial fermentation and decreased secretion of saliva. LAS is one of the most important problems that threats the animal health and comfort resulting to loss of productivity and animal losses. The aim of this study is to determine the incidence of LAS in Sanliurfa region, which is an important problem in dairy cattle breeding in our country; to investigate the acid-base excretion in urine; to inform the veterinarians about the early diagnosis and treatment of the disease in the field hoping thereby to attract the attention of them to this issue and therefore to contribute to the national economy. One hundred clinically healthy dairy cattle, collected from different dairy cattle farms in Sanliurfa region, were used in this study. According to the pH values of rumen fluid, two study groups were formed: 5.2