Akut gastronetrit nedeniyle pediatri servisine yatışı yapılan çocuklarda etken klinik ilişkisi
The relationship between the disease agents and the clinical findings in children admitted to the pediatric clinic due to acute gastroenteritis
  1. Tez No: 528561
  2. Yazar: MERVE ARSLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEDA GEYLANİ GÜLEÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Family Medicine, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Gaziosmanpaşa Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
ÖZET Giriş ve Amaç: Gastroenteritler çocuklarda morbidite ve mortalitenin alt solunum yolu enfeksiyonlarından sonra en sık nedenidir. Çalışmamızda akut gastrenterit etkenlerinin saptanması akut gastroenterit etkenlerinin klinik ağırlık dercelerinin Ruuska–Vesikari klinik skorlaması ile değerlendirilmesi ve karşılaştırılması eşlik eden diğer semptomların tespiti ve ülkemizdeki epidemiyolojik bilgi birikimine katkıda bulunmak amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmada 2014-2018 tarihleri arasında akut gastroenterit nedeniyle Gaziosmanpaşa Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Sağlığı Servisine yatışı yapılan 1ay-18 yaş arası 642 hastanın dosyası retrospektif olarak incelendi. İshal etkenlerine, demografik verilere, ishal kusma derecesi süresine, hastanede yatış süresine, mevsimsel dağılıma, vücut ısısı, dehidratasyon derecesi ve eşlik eden semptomlara bakıldı. İstatistiksel analizler için IBM SPSS Statistics 22 (IBM SPSS, Türkiye) programı kullanıldı. Çalışma verileri değerlendirilirken Shapiro Wilks testi, Kruskal Wallis testi, Mann Whitney U testi, Ki Kare testi, Fisher Freeman Halton testi ve Spearman's rho korelasyon analizi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Introduction: Gastroenteritis is the most common cause of morbidity and mortality in children after lower respiratory tract infections. The aim of this study was to determine the factors of acute gastrenteritis and to evaluate the clinical severity of acute gastroenteritis factors with Ruuska-Vesikari clinical scoring and to compare the other symptoms associated with it and to contribute to the epidemiological knowledge accumulation in our country. Materials and Methods: The medical information of 642 patients aged between 1 and 18 years who were admitted to Gaziosmanpaşa Taksim Training and Research Hospital Pediatric Health Service due to acute gastroenteritis between 2014-2018 were retrospectively reviewed. Diarrhea agents, demographic data, duration of vomiting, duration of hospital stay, seasonal distribution, body temperature, degree of dehydration, and accompanying symptoms were evaluated. When evaluating the findings obtained in this study, IBM SPSS Statistics 22 for statistical analysis (SPSS IBM, Turkey) programs were used. Shapiro Wilks test, Kruskal Wallis test, Mann Whitney U test, Chi-Square test, Fisher Freeman Halton test and Spearmankss rho correlation analysis were used to evaluate the data.