Kadın doğum polikliniklerine başvuran gebelerin 3. trimester ve postpartum dönemde üriner inkontinans durumlarının değerlendirilmesi
Evaluation of urinary incontinence in the third trimester and postpartum period of women who applied to obstetrics and gynecology outpatient clinic
  1. Tez No: 528566
  2. Yazar: NAZLI HİLAL EROĞLU BAYRAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OKCAN BASAT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Gaziosmanpaşa Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Giriş ve Amaç: Üİ (Üriner İnkontinans); kişilerin ve ailelerinin yaşam kalitesi, uyku düzeni, seksüel fonksiyonları, çalışma kapasitesi, dini yaşamına, hijyenik, ekonomik ve psikososyal yönden negatif etki eden bir durumdur. Bu çalışmada hem gebelikte hem de postpartum 3.ayında aynı kişiler üzerinde üriner inkontinans sıklığını ve üriner inkontinans durumunun karşılaştırılması yaşam kalitesi üzerine etkisinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Araştırma 25.06.2018-25.11.2018 tarihleri arasında Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Doğum polikliniğine başvuran 28-42 haftalar arasındaki 200 gebe ile yapılmıştır. Gebelikteki veriler UDI-6, IIQ7, ICIQ-SF ölçeği ile sosyodemografik özellikleri ve tıbbi öyküyü içeren hasta bilgi formu kullanılarak yüz yüze görüşme yolu ile toplanmıştır. Postpartum 3.aylarında 200 kişiye telefon ile ulaşılarak UDI-6, IIQ7, ICIQ-SF ölçeği ile doğum öyküsünü içeren hasta bilgi formu uygulanmıştır.Verilerin analizi için SPSS 22 paket programından yararlanılmıştır. Veriler değerlendirilirken parametrelerin normal dağılıma uygunluğu ShapiroWilks testi ile değerlendirilmiştir. Tanımlayıcı istatistiksel metodların yanısıra niceliksel verilerin karşılaştırılmasında normal dağılım göstermeyen parametrelerin gruplar arası karşılaştırmalarında Kruskal Wallis testi ve farklılığa neden olan grubun tespitinde Mann Whitney U test kullanıldı. Normal dağılım göstermeyen parametrelerin iki grup arası karşılaştırmalarında Mann Whitney U test, normal dağılım gösteren parametreler için Student t test kullanıldı. Niteliksel verilerde prepartum ve postpartum oranlarının karşılaştırmasında McNemar testi kullanıldı. Niteliksel verilerin karşılaştırılmasında Kikare testi, Fisher's Exact testi ve Continuity (yates) düzeltmesi kullanıldı. Normal dağılıma uygunluk gösteren parametreler arasındaki ilişkilerin incelenmesinde Pearson korelasyon analizi, normal dağılıma uygunluk göstermeyen parametreler arasındaki ilişkilerin incelenmesinde Spearman's rho korelasyon analizi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: UI(Urınary Incontinence) effects the quality of life, sleep patterns, sexual functions, working capacity, religious life, hygienic, economic and psychosocial aspects of people and their families. The aim of this study was to explore the effect of urinary incontinence frequency and the comparison of urinary incontinence situation on the quality of patients' lives during the pregnancy and pospartum period. Materials and Metods: The study was carried out with 200 pregnant women between 28-42 weeks who applied to Umraniye Education and Research Hospital, Obstetrics and Gynecology outpatient clinic between 25.06.2018 and 25.11.2018. Data in pregnancy were collected by face-to-face interview using UDI-6, IIQ7, ICIQ-SF scale and patient information form including sociodemographic characteristics and medical history. In the postpartum third month, 200 patients were contacted by telephone UDI-6, IIQ7, ICIQ-SF scale and patient information form were used to retrieve the parturition history. Data were analyzed using SPSS 22 package program. Data were evaluated by using ShapiroWilks test to verify according to the normal distribution . In addition to descriptive statistical methods, Kruskal Wallis test was used to compare the parameters that did not show normal distribution in the comparison of quantitative data and Mann Whitney U test was used to determine the group that caused the difference. MannWhitney U test was used for the two-group comparisons of the parameters that did not show normal distribution, and Student's t test was used for the parameters with normal distribution. In qualitative data, McNemar test was used to compare the prepartum and postpartum rates. Chi-square test, Fisher testis Exact test and Continuity (yates) correction were used to compare qualitative data. Pearson correlation analysis and Spearman's rho correlation analysis were used to examine the relationships between parameters that are not compatible with normal distribution.