Geç başlangıçlı fetal büyüme kısıtlığı (FGR) olan hastalarda maternal Isthmın-1 düzeyinin doppler parametreleri ve neonatal sonuçlarla ilişkisi
- Tez No: 930765
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞEVKİ ÇELEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Etlik Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Amaç: Bu çalışmada, 32. Gebelik haftasının üzerindeki izole FGR (Intrauterine Growth Retardation) tanısı almış gebeler ile normal gebelerde 32-41. gestasyonel haftalar arasında maternal kanda serum Isthmin-1 düzeylerini karşılaştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Ç alış mamız prospektif vaka kontrol c ̧ alış ması ş eklinde tasarlanmış tır. Çalışma EQUATOR Network internet sayfasından STROBE kılavuzuna uygun düzenlenmiştir. (100) Ankara Etlik Şehir Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği'ne bağlı Perinatoloji Kliniği'ne yatan veya gebelik takipleri için polikliniklere başvuran, ACOG 2021, ISUOG kriterlerine ve c ̧ c ̧ alış maya dahil etme/dış lama kriterlerine uygun, AC VE TFA'sı 3 persentilin altındaki 30 FGR gebe ve TFA'ya gore %10-90 persentil aralıgında olan, dahil etme/ dış lama kriterlerine uygun 60 normal gebe olmak uzere, bilgilendirilmiş ve onamı alınmış 90 hasta alış mamıza dahil edildi. Ç alış maya dahil edilen gebelerin demografik bilgileri, laboratuvar bulguları, ultrasonografik ölçümler ve doppler bulguları, dogum haftaları, dogum yontemi, doğum endikasyonu, yenidogan verileri (agırlık, APGAR skorları, yenidoğan yoğun bakım yatış ve neonatal resüsitasyon ihtiyacı durumu) kaydedildi. Maternal serum Isthmin1 düzeyleri ELİSA ile ölçüldü. Edinilen verilerin istatistiksel analizi SPSS.25 programı ile yapıldı. Bulgular: Her iki grup demografik veriler a c ̧ ısından incelendiğinde FGR'li gruptaki maternal anne yaşı, kilosu, vkı, gestasyon yaşı ve yenidoğan kilosu kontrol grubuna göre anlamlı düşük saptanmıştır(p0,05). Ancak ALT değeri FGR'li hastalarda anlamlı yüksek bulunmuştur. FGR'li hastalarda, maternal Isthmin-1 değeri kontrol grubuna göre anlamlı yüksek bulunurken, AC ölçümü, TFA ölçümü, AC persentil ölçümü, TFA persentil ölçümü ve MCA Doppler PI ölçümü ise anlamlı düşük bulunmuştur (p0.05). Tüm olgularda maternal Isthmin-1 düzeyinin diğer parametrelerle korelasyonuna bakacak olursak; Isthmin-1 düzeyi ile AC ölçümü, TFA ölçümü, TFA persentil ölçümü, AC persentil ölçümü ve bebek kan gazı pH arasında ise negatif yönde düşük düzeyde ilişki saptanmıştır. (p0.05) Ancak CPO ile arasında ise negatif yönde düşük düzeyde ilişki saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aimed to compare serum Isthmin-1 levels in maternal blood between isolated FGR (Intrauterine Growth Retardation) pregnancies diagnosed after 32 weeks of gestation and normal pregnancies at 32–41 weeks of gestation. Materials and Methods: Our study was designed as a prospective case-control study and was structured according to the STROBE guidelines provided on the EQUATOR Network website. The study included 90 participants who were admitted to the Perinatology Clinic of Ankara Etlik City Hospital, Obstetrics and Gynecology Department, or attended outpatient follow-ups. Among these, 30 pregnancies diagnosed with FGR (abdominal circumference below the 3rd percentile) and 60 normal pregnancies (abdominal circumference between the 10th and 90th percentile) were included based on ACOG 2021, ISUOG criteria, and study inclusion/exclusion criteria. Informed consent was obtained from all participants. Demographic information, laboratory findings, ultrasonographic measurements, Doppler findings, gestational week at delivery, delivery method, delivery indications, and neonatal outcomes (weight, APGAR scores, NICU admission, and need for neonatal resuscitation) were recorded. Maternal serum Isthmin-1 levels were measured using ELISA. Statistical analysis of the data was performed using SPSS 25. Results: When the demographic data of both groups were examined, maternal age, weight, BMI, gestational age, and neonatal birth weight in the FGR group were significantly lower compared to the control group (p0.05). However, ALT levels were significantly higher in the FGR group. Maternal Isthmin-1 levels were significantly higher in the FGR group compared to the control group, while AC measurements, TFA measurements, AC percentile, TFA percentile, and MCA Doppler PI values were significantly lower in the FGR group (p0.05). When examining the correlation between maternal Isthmin-1 levels and other parameters across all cases, Isthmin-1 levels showed a low negative correlation with AC measurements, TFA measurements, TFA percentile, AC percentile, and neonatal blood gas pH (p0.05).