Pediatri hemşirelerinin mesleki profesyonellik düzeylerinin kültürlerarası bakım yaklaşımlarına etkisi
The effects of occupational professionalism levels of pediatric nurses on intercultural care approaches
- Tez No: 528574
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ULVİYE GÜNAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Amaç: Bu çalışma, pediatri hemşirelerinin mesleki profesyonellik düzeylerinin kültürlerarası bakım yaklaşımlarına etkisini belirlemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Materyal ve Metot: Kesitsel tipte tanımlayıcı araştırma tasarımında yapılan bu çalışma, Kasım 2017 – Aralık 2018 tarihleri arasında Malatya il merkezinde bulunan iki hastanenin pediatri kliniklerinde çalışan 236 hemşire ile yapıldı. Veriler;“Sosyo-Demografik Özellikler Veri Toplama Formu”,“Hemşirelerin Profesyonel Değerleri Ölçeği”ve“Kültürlerarası Duyarlılık Ölçeği”ile toplandı. Verilerin değerlendirilmesinde bağımsız gruplarda t testi, One Way ANOVA, Kruskal Wallis, Mann-Whitney-U ve Pearson korelasyon testleri kullanıldı. Bulgular: Araştırmaya katılan pediatri hemşirelerinin %54.7'sinin 29-39 yaş aralığında, %73.7'sinin evli, % 93.6'sının kadın, %74.2'sinin lisans mezunu olduğu ve %53.8'inin üniversite hastanesinde çalıştığı saptandı. Pediatri hemşirelerinin“Hemşirelerin Profesyonel Değerleri Ölçeği”toplam puan ortalamasının 166.85±25.03,“Kültürlerarası Duyarlılık Ölçeği”toplam puan ortalamasının 73.84±7.02 olduğu belirlendi. Pediatri hemşirelerinin tanıtıcı özellikleri ile Kültürlerarası Duyarlılık Ölçeği puan ortalaması karşılaştırılmasında, 40 yaş ve üzerinde, meslekte çalışma süresi 24 yıl ve üzerinde, pediatri kliniklerinde çalışma süresi 18 yıl ve üzerinde olan ve üniversite hastanesinde çalışan hemşirelerin kültürel duyarlılığının önemli olduğu saptanırken (p0.05).
Özet (Çeviri)
Aim: This study was conducted to determine the effects of occupational professionalism levels of pediatric nurses on intercultural care approaches. Materials and Methods: This cross-sectional and descriptive study was carried out between November 2017 and December 2018, with the participation of 236 nurses working in pediatric clinics of two hospitals in Malatya, Turkey. The data were collected using the“Data Collection Form for Socio-Demographic Characteristics”, the“Nurses Professional Values Scale”, and the“Intercultural Sensitivity Scale”, and evaluated using t-test, One Way ANOVA, Kruskal Wallis, Mann-Whitney-U and Pearson correlation tests. Results: In this study, 54.7% of the pediatric nurses were in the 29-39 age range, 73.7% were married, 93.6% were female, 74.2% had bachelor's degree and 53.8% were employed in a university hospital.