Intervention strategies for rehabilitation of the architectural heritage in Tripoli castle in Red Saraya district
Red Saraya Bölgesi, Trablus Kalesi'ndeki mimari mirasın rehabilitasyonu için müdahale önerileri
  1. Tez No: 528579
  2. Yazar: FATMA AHMED OMAR ABUSHOUFA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CEREN KATİPOĞLU ÖZMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, İç Mimari ve Dekorasyon, Architecture, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankaya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Mekan Tasarımı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Mimari mirasın rehabilitasyonu, yapının mevcut unsurlarını korumak ve mekanlarını tarihi ve kültürel değerlerini koruyacak ve iletecek şekilde kullanabilmek için yapılan müdahaleleri içermektedir. Bu tezde, hasar görmüş tarihi binaların rehabilitasyon stratejilerinin geliştirilebilmesi amacıyla Trablus Kalesi örnek çalışma olarak seçilmiştir. Literatür taramasında, mevcut rehabilitasyon stratejileri ve teknikleri tartışılmıştır. Örnek çalışmada, rehabilitasyon uygulamalarının karşılaştığı tehlikeler ve riskler farklı perspektiflerden gözden geçirilmektedir. Çalışmanın sonucunda, Trablus Kalesi (Red Saraya veya Kırmızı Kale) için yapıları korumak, tarihi bir dönüm noktası oluşturmak, turizmi çekmek, finansal gelir elde etmek, araştırmaları ve ortaya çıkan arkeolojik dönemleri tanımlamak için bir rehabilitasyon stratejileri tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Rehabilitation of the architectural heritages refers to the intervention of the structures that are implemented on historical and heritage structure in order to preserve their existing elements and utilize their spaces in a way that protects their historical and cultural values and convey them. In this thesis, Red Saraya/ Tripoli Castle in Tripoli is selected as case study in order to propose rehabilitation strategies for the historical buildings which suffered with the damages. In the literature review, the current rehabilitation strategies and techniques are discussed. In the case study, the dangers and risks facing the rehabilitation plan are reviewed from different perspectives. In the conclusion, rehabilitation strategies for the Red Saraya/ Tripoli Castle are discussed with five main objectives to preserve the structures; achieve a historical landmark, attract tourism, attract financial income, study and define the archeological eras that formed the existing structures.