2007-2017 yılları arasında opere edilen kolesteatom olgularının eaono/jos sınıflamasına göre değerlendirilmesi ve fonksiyonel sonuçları
The evaluation of cholesteatoma cases between 2007-2017 byeaono / jos classification and their functional results
  1. Tez No: 528583
  2. Yazar: HAKAN BAYRAKTAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz ve Baş-Boyun Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
AMAÇ: Çalışmamızda 2007 ve 2017 yılları arasında KKOM nedeni opere edilen hastaların klinik özelliklerini ve komplikasyonları gözden geçirip, vakaları EAONO/JOS kriterlerine göre sınıflandırmak ve postoperatif fonksiyonel sonuçlarımızı değerlendirmek amaçlandı. GEREÇ ve YÖNTEMLER: Belirtilen 10 yıllık sürede opere edilen vakaların hasta dosyalarına ulaşıldı. Hastane hasta dosyaları üzerinden vakalar retrospektif olarak taranarak; ameliyat ve epikriz notları, radyolojik görüntülemeleri ve odyolojik tetkikleri değerlendirilerek verilere ulaşıldı. Ameliyat notları üzerinden yapılan taramalarda preoperatif ve intraoperatif orta kulak kolesteatomu tanısı konulan vakalar çalışmaya dahil edildi. BULGULAR: 520 vakalık seride kolesteatomun en sık kaynaklandığı lokalizasyon pars tensa ve posterosüperior kadrandaki perforasyondan kaynaklandığı izlendi. Fonksiyonel sonuçlar karşılaştırıldığında kemikçik zincirdeki defekt oranı yüksek olan, açık teknik TM ile opere edilen ve ossiküler protez olarak TORP kullanılan vakalarda işitme sonuçlarının daha kötü olduğu izlendi. Bunun yanında LSKD %5 ve FKD ise %26 oranında izlendi. SONUÇ: Cerrahi şeklini belirleyen ilk patoloji, aslında postoperatif işitme ve rekürrens açısından en gerekli prognostik faktör olarak kabul edilmelidir. Bu yüzden kolesteatomun evresini belirleyen EAONO ve JOS'un ortak çalışması otoloji alanında hastalık ve eşlik edebilecek komplikasyonlar hakkında yararlı bilgiler sunarken postoperatif işitme sonuçları ve rekürrens oranlarını kestirmede yol gösterici olabilir. Aynı zamanda EAONO/JOS evreleme sistemi sayesinde, farklı cerrahlar tarafından opere edilen farklı evrelerdeki vakalar ortak bir sınıflamada değerlendirilip, analiz edilecektir. Bunun sayesinde karşılaştırma yapılacak her türlü akademik faaliyette ortak bir dilin konuşulması adına faydalı olacaktır.
Özet (Çeviri)
AİM: In our study, we aimed to classify cases operated for cholesteatoma between 2007 and 2017 according to EAONO / JOS criteria, and to evaluate our post-operative functional results. MATERIALS AND METHODS: Retrospective patient files of the cases operated for 10 years were obtained. The cases were retrospectively scanned from the hospital patient files; the data were obtained by evaluating surgical notes and epicrisis, radiological imaging and audiological tests. 520 cases with preoperative and intraoperative middle ear cholesteatoma were included in the study. RESULTS: The most common source of cholesteatoma in the 520 series was localized in pars tensa, and the perforation was in the posterocentric quadrant. When the functional results were compared, it was observed that the hearing results were worse in cases with high defect ratio in the ossicular chain, operated with open technique TM and using TORP as an ossicular prosthesis. In addition to this, the observed rate of LSKD was 5% and FKD was 26%. CONCLUSION: The first pathology that determines the surgical form should be considered as the most necessary prognostic factor for post-operative hearing outcomes and recurrence. Therefore, the joint study of EAONO and JOS, which determines the stage of cholesteatoma, may provide useful information about the disease and accompanying complications in the field of otology, and may help predict post-operative hearing outcomes and recurrence rates. At the same time, the EAONO/JOS staging system will be evaluated and analyzed in a common classification of cases operated by different surgeons. Thanks to this, it will be useful to discuss a common language in any academic activity to be compared.