RESTful servislerin endüstriyel kullanımı için bir çerçeve
A framework for industrial usage of RESTful services
- Tez No: 528623
- Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZ DİKENELLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Son yıllardaki internet ve teknolojinin hızlı gelişimi, büyük ölçekli sistemlerde ortaya çıkan büyük veri ve trafik yoğunluğu gibi problemleri beraberinde getirmiştir. Bu durum karşısında tekil uygulamalar talebi karşılamakta yetersiz kalmış, yerini servis odaklı mimariye bırakmaya başlamıştır. Mikroservis mimarisinin uygulanması sonucu, tekil uygulamaların bölünmesi ile ortaya çıkan izole binlerce servis, bakım ve bütünleştirme problemlerini beraberinde getirmiştir. Bu amaç doğrultusunda çalışma kapsamında, servisler arasındaki iş birliği ve bütünleştirmeyi daha esnek bir yapı ile sağlayabilmek adına ölçeklendirilebilir ve hataya dayanıklı bir çerçeve geliştirilmiştir. Geliştirilen çerçeve üzerinde servisler arası iletişim, yayıncı/abone deseni ve üzerine geliştirilen ifade gücü yüksek bir model ile sağlanmıştır. Ayrıca geliştirilen modele ait kayıtların kolay girilebilmesi için bir arayüz geliştirilmiştir. Ortaya çıkan çerçeve bir durum çalışması kapsamında, gerçek bir sektörel uygulama ile bütünleştirilerek denenmiştir. Yapılan durum çalışması, geliştirilen çerçevenin esnek ve etkin bir şekilde servis bütünleştirmesini sağlayabildiğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The rapid growth of the internet and its technologies in recent years have brought big data and network traffic problems along with it, especially in the large-scale systems. These developments resulted in architectures shifting towards service-oriented architecture due to insufficient scalability in monolith applications. With microservice architecture, monolith applications divided into thousands of isolated small services which resulted in service maintenance and integration problems. For this purpose, a scalable and fault-tolerant framework has been developed in this study in order to accomplish a more flexible and easy integration among services. In the framework, integration between services have been accomplished with publish/subscribe paradigm and developed complex expression model on top of it. Furthermore, a user interface has been developed in order to ensure saving subscriptions easily. Resulting framework has been integrated on a real industrial level application as a case study. Case study results show that service integration can be accomplished in a flexible and effective way using the developed framework.