Osteoporoz ve osteopeni hastalarında antioksidan enzim aktiviteleri iz element ve mineral düzeylerinin belirlenmesi
Determination of the antioxidant enzyme activities, trace element, mineral levels in osteoporosis and osteopenia patients
  1. Tez No: 528629
  2. Yazar: YAĞMUR KARAKUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SUAT EKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu tez çalışmasında Osteoporoz ve Osteopeni teşhisi konulmuş hastalardan alınan kan örneklerinde iz element (Cu, Zn, Fe, Co, Mn, Se, Ni, Pb, Cd) ve Mineral (K, Ca, Mg, Cl, P), antioksidan enzim (SOD, GSH-PX, CAT) aktiviteleri, MDA, GSH, TSA, LSA, TAS, TOS ve biyokimyasal parametreler (Glukoz, Kreatinin, TSH, CRP, RF, Vit B12) incelenerek osteoporoz ve osteopeni olan hasta ve kontrollerin istatistiksel analizler sonucunda elde edilen veriler değerlendirildi, ayrıca parametreler arasındaki korelasyonlar gerçekleştirildi.
Özet (Çeviri)
In this study, trace elements (Cu, Zn, Fe, Co, Mn, Se, Ni, Pb, Cd) ve Mineral (K, Ca, Mg, Cl, P), antioxidant enzymes (CAT, GSH-Px, SOD) activities, MDA, GSH, TSA, LSA, TAS, TOS ve biochemical parameters (glucose, creatinine, TSH, CRP, RF, Vit B12) in blood samples taken from patients with osteoporosis and osteopenia diagnosis were investigated and the data obtained as statistical analysis of osteoporosis and osteopenia patients and controls were evaluated, also, correlations between parameters were performed.