Gebelikte cinsel fonksiyonlar ve bunları etkileyen faktörler
Sexual dysfunction and factors affecting sexual functions in pregnancy
- Tez No: 528640
- Danışmanlar: UZMAN MUSTAFA MURAT AYDOS
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Şevket Yılmaz Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Amaç: Bu çalışmada gebelikte cinsel fonksiyon bozukluğunu ve ona etki eden faktörleri araştırdık. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza Nisan 2013-Aralık 2013 tarihleri arasında, Sağlık Bakanlığı Şevket Yılmaz Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği Antenatal Polikliniği'ne başvuran değişik gebelik haftalarına sahip 159 gebe kadın çalışmaya dahil edildi. Hastalara cinsel işlevlerinin sorgulanmasına yönelik 19 sorudan oluşan Kadın Cinsel İşlev İndeksi (FSFI) anket formu dolduruldu. İstatiksel analiz verilerin normal dağılıma uygunluğu Shapiro-wilk testiyle incelendi. Değişkenler arasındaki ilişki sperman-sıra korelasyon katsayısıyla incelendi. Gruplar arasındaki farklılıklar Mann Whitney, Kruskal Walles, Pearson ki-kare, Yates düzeltmeli ki-kare, Fisher'in kesin ki-kare testi ve Freeman-Halton testiyle karşılaştırıldı. Bulgular: Yaptığımız çalışmada yaş, boy, kilo, BMI, sezaryen sayısı, normal doğum sayısı ve gelir düzeyi ile hem cinsel fonksiyon alt skalalarında hem de toplam cinsel fonksiyon puanlarında her hangi bir istatiksel ilişki kurulamamıştır. Çalışmamızda bölge farklılıklarının hem toplam hem de cinsel fonksiyon alt gruplarında bir fark oluşturmadığı bulunmuştur. Üniversite mezunlarında ilkokul (p=0.002) ve ortaokul (p=0.014) mezunlarına göre cinsel fonksiyon bozukluğu daha az görülmüştür. Gebelik haftası ile cinsel istek hariç tüm cinsel fonksiyon alt skalaları ve toplam cinsel fonksiyon puanları arasında negatif bir istatiksel ilişki tespit edilmiştir. Gebelik haftası ilerledikçe toplam cinsel fonksiyon puanlarında ve cinsel istek hariç tüm alt skalalarda azalma gözlenmiştir. Buna göre daha önce epizyotomi uygulanarak doğum öyküsü olan gebelerde uyarılma, ağrı ve toplam cinsel fonksiyon puanları daha az bulunmuştur. Daha önceki doğumlarında forseps kullanımının cinsel fonksiyonlar üzerine etkisi olmadığı tespit edilmiştir. Düşük öyküsünün de istatiksel olarak cinsel fonksiyonlar üzerine etkisinin olmadığı tespit edilmiştir. Ayrıca ev hanımlarında cinsel fonksiyon bozukluğu çalışan gebelere göre daha fazla olduğu tespit edilmiştir. İlk gebeliği olanlarda uyarılma (p=0.06), ağrı iii (p=0.041) ve toplam cinsel fonksiyon (p=0.036) puanlarında ki yükseklik istatiksel olarak anlamlı bulunmuştur. Ayrıca orgazm (p=0.046) ve cinsel başarı (p=0.016) puanlarında her üç gebelik trimesterlerinde istatiksel olarak anlamlı farklılıklar tespit edilmiştir. Buna göre ikili karşılaştırmalar sonucu birinci trimesterde cinsel başarı (p=0.010) ve orgazm (p=0.042) üçüncü trimester'e göre anlamlı olarak yüksek bulunmuştur. Ve ikinci trimester cinsel başarı (p=0.036) ve orgazm (p=0.038) puanları üçüncü trimester'e göre anlamlı olarak yüksek bulunmuştur. Sonuç: Gebelikte cinsel fonksiyon bozukluğu çok sık görülmektedir. Gebelik haftası ilerledikçe de daha belirgin hale gelmektedir. Gebelerin doğduğu bölgelerin, yaşının, kilosunun, boy uzunluğunun, beden kitle indekslerinin, daha önceki sezaryen sayılarının, normal yolla yapılan doğumların, normal doğum sırasında forseps kullanımının, düşük öyküsünün ve gelir düzeylerinin cinsel fonksiyon üzerinde bir etkisinin olmadığı bulunmuştur. Epizyotomi uygulanarak doğum öyküsü olan gebelerde uyarılma, ağrı ve toplam cinsel fonksiyon puanları daha az bulunmuştur. Ev hanımlarında cinsel fonksiyon bozukluğu çalışan gebelere göre daha fazla olduğu tespit edilmiştir. İlk gebeliği olanlarda uyarılma, ağrı ve toplam cinsel fonksiyon puanlarında ki yükseklik istatiksel olarak anlamlı bulunmuştur. Birinci trimesterde cinsel başarı ve orgazm üçüncü trimester' e göre anlamlı olarak yüksek bulunmuştur. Ve ikinci trimester cinsel başarı ve orgazm puanları üçüncü trimester'e göre anlamlı olarak yüksek
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, sexual dysfunction and factors affecting sexual functions in pregnancy period have been studied. Material and Method: 159 pregnant women at different gestational weeks applied to the Antenatal Polyclinic at the Clinic of Obstetrics and Gynecology Department in theŞevket Yılmaz Training and Research Hospital between April 2013 and December 2013, were included in this study. Questionnaire form given to the participants was consisting of two parts. Patients were asked to fill in Female Sexual Function Index (FSFI) form containing sociodemographic specifications including independent variables in the first part and 19 questions in order to assess their sexual functions in the second part. Statistical analysis of the suitability of the normal distribution of the data the Shapiro-wilk test. The relationship between the variables sperman series correlation coefficient of. Differences between the groups in the Mann Whitney, Kruskal Walles, Pearson Chi-square, Yates Chi-square, Fisher's exact recover Chi-square test, and Freeman-Halton test were compared. Findings: In this study, there was not any statically significant relationship in terms of age, height, weight, BMI, number of cesarean, number of vaginal delivery and level of income for both of sexual function lower scale and total sexual function scores. It has been found that regional discrepancies do not make any difference to both total and sexual function subgroups. Sexual dysfunction was found to be less common in university graduates than primary school (p=0.002) and secondary school graduates (p=0.014). A negative relationship was determined between gestational week and for both all sexual function lower scales and total sexual function scores, except sexual drive. As the gestational week increases, a decrease has been observed in total sexual function scores and all sexual function lower scales, except sexual drive. Furthermore, arousal, pain and total sexual function scores were found to be decreasedin pregnants having a delivery history including episiotomy application, v It was observed that use of forceps during previous deliveries has no effect on sexual functions. It was also determined that abortus has no significant effect on sexual