Batı Antalya yer adları (Sınıflandırma ve dil bilgisi incelemesi)
West Antalya place names (Classification and grammatical analysis)
  1. Tez No: 528664
  2. Yazar: AYSUN GÜNDÜZ ÖNAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN YILDIZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Türk Dili Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 569
Özet
Yapmış olduğumuz çalışmada, Batı Antalya bölgesi yer adlarının veriliş özellikleri üzerinde durulmuş ve bu adların günümüze kadar geçirdiği değişiklikler gözler önüne serilmiştir. Bunun yanında yer adlarının yapı ve ses özellikleri saptanmaya çalışılmıştır. Çalışmamız 2015 yılı itibariyle, Batı Antalya'daki ilçe, ilçelere bağlı olan mahalle, cadde, sokak ve bulvar isimlerini kapsamaktadır. Yaptığımız çalışmayla Batı Antalya bölgesinin kültürel hazinesini ortaya çıkarmak ve bu hazineyi gelecek nesillere aktarmak amaçlanmıştır. Dört bölümden oluşan çalışmamızın“Batı Antalya'nın İdari Düzenlemesi”adlı birinci bölümünde belediyelerden alınan bilgiler doğrultusunda, 2015 yılındaki yer adları listelenmiştir.“Veriliş Eğilimleri Açısından Yer Adları”adlı ikinci bölümde, yer adları veriliş eğilimlerine göre sıralanmış ve tarih boyunca geçirdiği değişiklikler tespit edilmeye çalışılmıştır.“Yer Adlarının Yapısı”adlı üçüncü bölümde, yer adları yapı özelliklerine göre değerlendirilmiştir. Türemiş kelimeler aldığı eklere göre ayrılarak verilirken, birleşik kelimeler kuruluş özelliklerine göre gruplandırılmıştır. Türkçe yer adları, Eski ve Orta Türkçe dönemlerindeki biçimleriyle, alıntı yer adları ise esas şekilleriyle değerlendirilmiştir.“Ses Bilgisi”adlı son bölümde ise, yer adlarının tarihten bugüne kadar geçirdiği ses değişiklikleri esas şekilleri temelinde ortaya çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the naming characteristics of the places in West Antalya are studied and the changes these places encountered until today are revealed. Moreover, the morphologic and phonetic properties of these place names are tried to be determined. Our study includes the names of the districts, neighborhoods, avenues, streets, boulevards in West Antalya by the year 2015. With this study, it is aimed to find out the cultural treasure of West Antalya and to transfer this treasure to future generations. The study consists of four chapters. In the first chapter, which is named as“The Administrative Arrangement of West Antalya”the place names in 2015 are listed based on the information gathered from the municipalities. In the second chapter, which is named as“Place Names in Terms of the Delivery Trends”, the place names are listed based on the delivery trends and changes in them throughout the history are tried to be identified. In the third chapter, which is named as the“Morphology of Place Names”, the place names are interpreted based on the morphological characteristics. Derived words are listed by separating the suffixes while the compound words are grouped based on their constructioncharacteristics. Place names, which are Turkish, are considered based on their corresponding styles in Old and Middle Turkish period, whilethe place names, which are loanwords, are considered based on their original styles. In the last chapter, which is named as the“Phonetics”,the phonetic changes in the place namesup to today are revealedon the basis of their original form.