Mora Türklerinin Antalya Kazası'na zorunlu göçü: İskân ve entegrasyon
Forced migration of the Turks of the Peloponnese to the district of Antalya: Settlement and integration
- Tez No: 915689
- Danışmanlar: DOÇ. DR. METİN MENEKŞE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 340
Özet
1821 Mora İsyanı, Osmanlı Devleti için XIX. yüzyılın önemli diplomatik sorunlarından birisini teşkil etmiştir. Nitekim Fransız İhtilali sonrası ortaya çıkan milliyetçilik fikri ve Avrupa Devletleri'nin kışkırtmaları neticesinde Mora Yarımadası'nda isyan hareketine başlayan âsi Rumlar, tarih sayfalarından silinmeyecek katliamlar yapmıştır. İsyan süreci bu anlamda Mora Yarımadası'nda yaşayan Türkler için derin acılarla dolu bir dönemin başlangıcı olmuştur. Nitekim âsi Rumlar, daha en başında Mora'daki Türk hakimiyetinin tamamen sona ermesini istediklerini açıkça belirtmişlerdir. Bu süreçte, özellikle kuşatma altındaki kalelerde mahsur kalan Türkler, dayanılmaz açlık ve sefaletle baş etmek zorunda kalmıştır. Etkisini giderek daha büyük alanlara yayan isyan esnasında hayatta kalmayı başarabilen Mora Türkleri asırlarca vatan bildikleri, kendilerine miras olarak gördükleri ve mamur hale getirdikleri bölgelerden göç etmek zorunda kalmışlardır. Bu anlamda Mora Türkleri, yeniden bir hayat kurmak ve vatan topraklarında güvenli bir şekilde yaşamak adına İstanbul'a, Batı Anadolu sahil şehirlerine, bazı Ege Adaları'na göç etmişlerdir. Göç süreci, Mora Türkleri üzerinde aynı isyan süreci kadar acılarla dolu izler bırakmıştır. Öyle ki göç yollarında da salgın hastalıklar, ölümler, hırsızlıklar peşlerini bırakmamıştır. Bununla birlikte yerleştikleri bölgelerde iaşe, barınma vb. konularda sıkıntılar çekmişler ve artık“muhacir”sıfatı ile anılmaya başlamışlardır. Mora muhacirleri, yaşamış oldukları bu zorlu sürecin ardından yeni bir hayata başlamak ve hatta yeniden hayata tutunmak için uğraş vermişlerdir. Bu süreçte devlet ve yerel ahalinin destekleri ile muhacirlerin sıkıntılarının üstesinden gelinmeye çalışılmıştır. Tez çalışmasında, Mora muhacirlerine ev sahipliği yapan Antalya kazası örnek saha olarak seçilerek bölgedeki iskân çalışmaları ve entagrasyon süreci incelenmiştir. Çalışmada, ilk olarak Mora Türklerinin Antalya'ya uzanan göç yolculuğu ele alınmıştır. Ardından muhacirlerin iskân mahalleri ve nüfusları tespit edilmiştir. Daha sonra kazada yürütülen iskân çalışmaları üzerinde durulmuş ve muhacirlerin sosyal ve ekonomik entegrasyonları süreci ortaya konulmuştur. Bunu yaparken de arşiv vesikaları, kaynak eserler, resmi ve süreli yayınlar, seyahatnameler ve araştırma eserler kullanılmıştır. Bunun dışında sözlü tarih metoduna da müracaat edilmiştir. Nitekim Antalya'da yaşayan Mora muhaciri neslinin izlerini takip etmek üzere saha çalışması yapılmış ve bazı aileler ile yüz yüze görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Onlardan elde edilen birtakım veriler de çalışma kapsamında değerlendirilmiştir. Aynı zamanda sahada Mora muhacirlerine dair tespit edilen yazılı ve görsel malzemeden, mezar taşlarından ve bazı mimari yapılardan da istifade edilmiştir. Çalışmanın çıktıkları arasında; Antalya nüfusu içerisinde belli bir kesimi oluşturan Mora muhaciri neslinin göç hikayesinin tarihsel arka planına ışık tutmak; muhacirler ile yerel halk arasındaki entegrasyon sürecinin oluşmasına elverişli ortamı sağlayan etmenleri birçok yönüyle incelemek ve iki halk arasındaki diyaloğun günümüze kadar devam etmesindeki temel hususları ortaya koymak yer almaktadır. Bu tez çalışmasının aynı zamanda, Türkiye'de yapılan ya da yapılacak olan göç çalışmalarına katkı sağlaması ve bu alanda çalışma yapacaklara da bir referans teşkil etmesi temenni edilmektedir.
Özet (Çeviri)
The 1821 Greek War of Independence constituted one of the most important diplomatic problems of the XIXth century for the Ottoman Empire. As a matter of fact, the rebellious Greeks who started a rebellion in the Peloponnese as a result of the idea of nationalism that emerged after the French Revolution and the provocations of the European States, committed massacres that will not be erased from the pages of history. In this sense, the rebellion process was the beginning of a period full of deep pain for the Turks living in the Peloponnese. As a matter of fact, the rebellious Greeks clearly stated from the very beginning that they wanted the Turkish domination in the Peloponnese to end completely. In this process, Turks, especially those trapped in castles under siege, had to cope with unbearable hunger and misery. The Turks of the Peloponnese, who managed to survive during the rebellion that spread its influence over larger and larger areas, were forced to migrate from the regions that they had known as their homeland for centuries, that they had seen as their inheritance, and that they had made prosperous. In this sense, the Turks of the Peloponnese migrated to Istanbul, the coastal cities of Western Anatolia, and some Aegean Islands in order to establish a new life and live safely in their homeland. The migration process left traces as painful as the rebellion process on the Peloponnese Turks. As a matter of fact, epidemics, deaths and theft followed them on migration routes. In addition, they provide food, shelter, etc. in the regions where they settle. They had difficulties in certain matters and they began to be known as“immigrants”. After this difficult process, the Peloponnese immigrants struggled to start a new life and even to hold on to life again. In this process, the problems of the immigrants were tried to be overcome with the support of the state and the local people. In the thesis study, Antalya district, which hosted Peloponnese immigrants, was selected as a sample area and the settlement works and integration process in the region were examined. In the study, firstly, the migration journey of the Peloponnese Turks to Antalya was discussed. Then, the settlement areas and populations of the immigrants were determined. Then, the settlement studies carried out in the district were emphasized and the process of social and economic integration of the immigrants was revealed. While doing this, archive documents, reference works, official and periodical publications, travel books and research works were used. Apart from this, the oral history method was also used. As a matter of fact, field work was carried out to follow the traces of the Peloponnese immigrant generation living in Antalya and face-to-face interviews were held with some families. Some data obtained from them were also evaluated within the scope of the study. At the same time, written and visual materials, gravestones and some architectural structures found in the field about Peloponnese immigrants were also used. Among the outcomes of the study; To shed light on the historical background of the migration story of the Peloponnese immigrant generation, which constitutes a certain segment of the Antalya population; The aim is to examine the factors that provide a favorable environment for the integration process between the immigrants and the local people in many aspects and to reveal the basic issues that have enabled the dialogue between the two peoples to continue until today. It is hoped that this thesis will also contribute to migration studies conducted or to be carried out in Turkey and serve as a reference for those who will work in this field.