Representations of beheading scenes in the Menologion of Basil II (Vat. gr. 1613) an iconographical survey of a 10th century Byzantine manuscript
II. Basileios Menologion'unda baş kesme sahnelerinin tasviri (Vat. gr. 1613) 10. yüzyıl'a ait Bizans el yazmasının ikonografik araştırması
- Tez No: 528704
- Danışmanlar: PROF. DR. TURGUT ENGİN AKYÜREK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sanat Tarihi, Art History
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Koç Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sanat Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 405
Özet
Bu çalışma, Bibliotheca Apostolica Vaticana'da muhafaza edilmekte olan ve her azizin anma günü için kısa bir yaşam öyküsü bölümüyle birlikte, resimli Hristiyan dini takvimini konu alan kodeks Vat.gr.1613'ü birincil kaynak olarak kullanmaktadır. II.Basileios'un Menologion'u olarak daha iyi bilinen eser, 430 varak zeminli minyatürden oluşmaktadır ve el yazmasının üstün kalitesi Konstantinopolis'te üretilmiş olabileceğine işaret eder. Kodeks bu yönleriyle, Bizans el yazması geleneğinin en gelişmiş örneklerinden biridir. Yaklaşık olarak minyatürlerin üçte birini, şehit edilme yöntemi olarak kafa kesmenin kullanıldığı Hristiyan şehitlerinin tasvirleri oluşturur. Bu işkence türü, görsel olarak kodekste en çok tekrarlanan şehit etme yöntemidir. Bu çalışma, baş kesme sahnelerinin ikonografik analizi yoluyla tekrar eden motifleri ortaya çıkartmayı hedeflemektedir. Bu bağlamda, baş kesmenin özellikle ölüm anından hemen önceki sahneyle tasvir edilmesi yinelenen bir olgudur ve İshak'ın kurban edilme sahnesini anımsatmaktadır. Bu kapsamlı ikonografik inceleme, bir katalog formatında sunulmaktadır. İlk bölüm, kodikolojik ve tarihi çerçevede kodeksin geçmişini incelemektedir. İkinci bölümde, katalog için uygulanan metodoloji anlatılmaktadır. Üçüncü bölüm, İshak'ın kurban edilme ikonografisi ile erken dönem Hristiyan şehitlerinin arasındaki bağı kurmakta ve Menologion'daki baş kesme sahneleri ile Aqedah'ın [bağlama] 11. yüzyıldan önceki tasvirlerinin arasındaki benzerlikleri konu almaktadır.
Özet (Çeviri)
This study focuses on the Menologion of Basil II preserved in the Bibliotheca Apostolica Vaticana, Vat.gr.1613, an illustrated ecclesiastical calendar that presents short notices for each commemoration day. The codex encompasses 430 miniatures of high quality painted on gold-leaf backgrounds, suggesting a Constantinopolitan production and consequently represents one of the highest points of development in Byzantine manuscript tradition. Approximately, one third of the miniatures employ scenes of beheading as the method of execution of Christian martyrs, visually forming the most frequent type of persecution. This study aims to conduct an iconographical analysis of these scenes through analyzing recurring patterns in the representations of decapitation. It is argued that the persistent choice of representing the beheaded martyr in the moment preceding the execution is reminiscent of the iconographical motifs used in depictions of Sacrifice of Isaac. A thorough investigation presented in the format of a catalogue has been employed to identify these recurring motifs. The first chapter presents the codicological and historical background of the manuscript; the second chapter identifies the methodological approach applied to catalogue entries; the third chapter discusses the relationship between the scenes of the Sacrifice of Isaac and Early Christian martyrdom scenes and examines the similarities between the Menologion's beheading scenes and representations of 'Aqedah [binding] in monumental painting and manuscript illumination prior to the 11th century.