10. sınıf öğrencilerinin cebirsel düşünme becerilerinin SOLO taksonomisine göre incelenmesi
Examination of algebraic thinking skills of 10th grade students according to SOLO taxonomy
  1. Tez No: 865041
  2. Yazar: MERVE NUR BARAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVGİ ATLIHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 234
Özet
Matematik ve mantıksal bağlantılar gündelik hayatta ve doğanın içinde daima var olmuştur. Bu matematiksel bağlantıları öğrenebilmek ve bağlantılar arasındaki ilişkileri anlamak amacıyla cebirden faydalanılmaktadır. Cebir, bilinmeyen değerlerin, farklı işaret ve harflerden oluşan sembollerle denkleme dönüştürülerek bulunması veya bilinmeyen ifadelerin arasında var olan ilişkilerin belirlenmesi temeline dayanır. Çok sayıdaki öğretim programlarında cebir, matematiksel düşünmenin ana iskeletini oluşturmaktadır. Matematiksel düşünmenin kapsadığı düşünme çeşitlerinden biri olan cebirsel düşünme, temel matematik becerileri arasındadır. Cebirsel düşünme; matematiksel sembol ve araçların kullanılmasıyla farklı durumların analiz edilmesi, matematiksel bilgiyi şekil, grafik, tablo ve denklemlerle ifade etme ve yorumlama becerisidir. Cebirsel düşünmenin üç temel beceriden oluştuğu söylenebilir. Bu beceriler, (i) Semboller ve cebirsel ilişkileri kullanabilme, (ii) Genellemeleri formüle edebilme, (iii) Çoklu temsilleri kullanabilme. Literatürde cebirsel düşünmede gelişimi tanımlamak ve seviyelendirmek için SOLO taksonomisinin kullanılabileceği ifade edilmiştir. SOLO taksonomisi öğrencilerin verdikleri cevapları, her bir seviye için belirlenen yeterlikler doğrultusunda, nitelik ve yapısına göre sınıflandırma imkânı verir. SOLO taksonomisinde yer alan her bir düşünme evresi beş alt seviyeyi içermektedir. Bunlar Yapı Öncesi, Tek Yönlü Yapı, Çok Yönlü Yapı, İlişkisel Yapı ve Soyut Yapı seviyeleridir. Cevapların karmaşıklığı arttıkça seviye yükselmektedir. Ayrıca düzey arttıkça tutarlı açıklamalar yapma, ilişkilendirmeler yapma, birden fazla durumu hesaba katarak düşünme becerileri de artmaktadır. Bu araştırmanın amacı, 10. sınıf öğrencilerinin cebirsel düşünme becerilerini, SOLO taksonomisine göre incelemektir. Araştırmanın yöntemi nitel araştırma desenlerinden durum çalışmasıdır. Çalışma grubu Karabük ilindeki bir Anadolu İmam Hatip Lisesindeki 20, 10. sınıf öğrencisidir. Veri toplama aracı olarak çalışmada, cebirsel düşünme becerilerini ölçmek amacıyla 9 adet açık uçlu problemden oluşan Cebirsel Düşünme Becerileri Ölçme Testi hazırlanmıştır. İlgili ölçme testine verilen cevaplar değerlendirilerek öğrencilerin tamamıyla mülakatlar yapılmıştır. Öğrencilerin problemlere verdikleri cevaplar ve mülakatlar aracılığıyla toplanan veriler SOLO Taksonomisi ve Cebirsel Düşünme Becerileri Ölçme Testinde yer alan her bir soru için hazırlanan SOLO taksonomisi düşünme düzeyleri değerlendirme rubrikleri kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırmadan elde edilen veriler bulgular ve yorumlar başlığında tablolar ve öğrencilerin yanıtlarının görselleri eklenerek detaylandırılmıştır. Araştırmanın sonuç tartışma ve öneriler bölümünde, sembol ve cebirsel ilişkileri kullanabilme cebirsel düşünme becerisinin SOLO taksonomisi düşünme düzeylerinden tek yönlü yapı düzeyinde, çoklu temsilleri kullanabilme cebirsel düşünme becerisinin SOLO taksonomisi düşünme düzeylerinden yapı öncesi düzeyde, genellemeleri formüle edebilme cebirsel düşünme becerisinin ise SOLO taksonomisi düşünme düzeylerinden çok yönlü yapı ve ilişkisel yapı düzeyinde olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Bulunan sonuçlar literatürdeki benzer sonuçlar elde edilen çalışmalar ile desteklenmiş ve araştırmacılara öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Mathematics and logical connections have always existed in daily life and in nature. Algebra is used to learn these mathematical connections and understand the relationships between connections. Algebra is based on finding unkown values by converting them into equations with symbols consisting of different signs and letters, or determining the relationships between unkown expressions. Algebra constitutes the main framework of mathematial thinking in many curriculums. Algebraic thinking, one of the types of thinking covered by mathematical thinking, is among the basic mathematical skills. Algebraic thinking is the ability to analyze different situations using mathematical sybmbols and tools and to express and interpret mathematical information with figures, graps, tables and equations. It can be said that algebraic thinking consists of three basic skills. These skills are (i) Being able to use symbols and algebraic relations, (ii) Being able to use multiple representations, (iii) Being able to formulate generalizations. It has been stated in the literature that SOLO taxonomy can be used to define and level the development in algebraic thinking. SOLO taxonomy allows students to classify their answers according to their nature and structure, in line with the competencies determined for each level. Each thinking level in the SOLO taxonomy includes five sub-levels. These are Pre-Structural, Unidirectional Structure, Multi-directional Structure, Relational Structure and Abstract Structure levels. The levels increases as the complexity of the answers increases. In addition, as the level increases, the skills of making consistent explanations, making associations and thinking by taking more than one situation into account also increase. The purpose of this research is to examine the algebraic thinking skills of 10th grade students according to the SOLO taxonomy. The method of research is case study, one of the qualitative research designs. The study group is 20, 10th grade students at a Anatolian Imam Hatip High School in Karabuk province. In the study, as a data collection tool, the Algebraic Thinking Skills Measurement Test, consisting of 9 open-ended problems, was perpared to measure algebraic thinking skills. Interviews were conducted with all of the students by evaluating the answer to the relevant measurement test. The students' answers to the problems and the data collected through interviews were analyzed using the SOLO taxonomy thinking levels evaluation rubrics prepared for each question in the Algebraic Thinking Skills Measurement Test. The data obtained form the research were detailed under the heading of findings and comments by adding tables and visuals of students' answers. In the conclusion, discussion and suggestions section of the researh, it is stated that the ability to use symbols and algebraic relations is one of the SOLO taxonomy thinking levels at the Unidirectional Structure level, the ability use multiple representations is one the SOLO taxonomy thinking levels at the Pre-Structural level and the ability to formulate generalizations is one the SOLO taxonomy thinking levels at the Multi-directional Structure and Relational Structure level. The results found were suppported by studies in the literature that obtained similar results and suggenstions were offered to researchers