Mesane kanserinde CD44, CD54 ve sitokinlerin değerlendirilmesi
Evaluation of CD44, CD54 and cytokins in bladder cancer
- Tez No: 716443
- Danışmanlar: PROF. DR. SELÇUK KAYA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: Mesane kanseri halen rutin kullanıma girmiş bir tarama testi olmayan ve sık görülen kanser gruplarından biridir. Ayrıca mesane kanserinin tanısal incelemelerinde invaziv prosedürler gerekmektedir. CD44 ve CD54 tümör bölgesine immün hücrelerin göçünde ve adhezyonunda oldukça önemli olduğu bilinen moleküllerdir. IL-4, IL-6 ve IL-17 ise tümör mikroçevresinde komplike ilişkiler ile hem tümörijenik hem de antitümör etkilere sahip olabilen inflamatuar mediatörlerdir. CK-20 ise mesanenin ürotelyal karsinomlarında ekspresyonu arttığı bilinen bir intermediate filamandır. Biz de bu çalışmada mesane kanseri hastalarında CD44, CD54 ile IL-4, IL-6 ve IL-17'nin kanser ile ilişkisini ve tanısal değerini araştırmayı amaçladık. GEREÇ VE YÖNTEM: Sağlıklı gönüllülerden 43 kişi ile birlikte çalışmamıza 90 kişi alındı. Tüm katılımcılarda CD44+ ve CD54+ lenfosit, nötrofil ve monosit yüzdeleri flow sitometri ile, IL-4, IL-6, IL-17 ve CK-20 ise ELISA testi ile incelendi. Sağlıklı gönüllü, yeni tanı mesane kanseri ve kontrol sistoskopi hastaları olmak üzere katılımcılar 3 gruba ayrılarak bu belirteçlerin düzeyleri karşılaştırıldı. Aynı zamanda tümör saptanan hastalarda invazyona bakıldı. Tümör saptanan hastalarda invaziv ve non-invaziv olmak üzere subgrup incelemesi yapıldı. Gruplar arası karşılaştırmalarda kategorik değişkenlerde Ki-Kare, sayısal değişkenlerde Mann Whitney U testi kullanıldı. Tanısal değerlilikte ROC analizi yapıldı. SONUÇ: CD44+ lenfosit oranı hem tanıda hem de invazyonda güçlü bir belirteç olarak saptandı. CD44 ve/veya CD54 pozitif monosit yüzdeleri gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı fark göstermedi. Ancak gruplar arasında belirgin farklılık görüldü. Aynı zamanda IL-4, IL-6, IL-17 ve CK-20'nin yeni tanı mesane kanseri hastalarında daha düşük olduğunu saptadık. Ancak doğru neden sonuç ilişkilerinin saptanması ve tarama/tanı testi olarak kullanılabilmeleri için ileri çalışmalara ihtiyaç devam etmektedir. ANAHTAR KELİMELER: CD44, CD54, IL-4, IL-6, IL-17, Sitokeratin-20, mesane kanseri, ürotelyal karsinom.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION AND AIM: Bladder cancer is one of the most common cancer without a routine screening test. Invasive procedures are also required in the diagnostic investigations. CD44 and CD54 are molecules known to be very important in the migration and adhesion of immune cells to the tumor site. IL-4, IL-6 and IL-17 are inflammatory mediators that have both tumorigenic and antitumor effects with complicated relationship in the tumor microenvironment. CK-20 is an intermediate filament whose expression is known to be increased in urothelial carcinomas of the bladder. In this study, we aimed to investigate the relationship and diagnostic value of CD44, CD54 and IL-4, IL-6 and IL-17 in bladder cancer patients. MATERIALS AND METHODS: 90 people were included in our study including 46 healthy volunteers. In all participants, the percentages of CD44 and CD54+ lymphocytes, neutrophils and monocytes were analyzed by flow cytometry, and IL-4, IL-6, IL-17 and CK-20 were analyzed by ELISA test. The levels of these markers were compared by dividing the participants into 3 groups as healthy volunteers, newly diagnosed bladder cancer patients and control cystoscopy patients. At the same time, invasion was examined in patients with tumors. Subgroup analysis, invasive and non-invasive, was performed in tumor positive patients. Chi-square was used for categorical variables and Mann Whitney U test was used for numerical variables in comparisons between groups. ROC analysis was performed at diagnostic value. CONCLUSION: CD44+ lymphocyte ratio was found to be a strong marker for both diagnosis and detection of invasion. Percentages of CD44 and/or CD54 positive monocytes did not show a statistically significant difference between invasion groups. However, there was a marked differences between the groups. We found that IL-4, IL-6, IL-17 and CK-20 were lower in the newly diagnosed bladder cancer group than in the healthy volunteers group. However, further studies are needed to determine the correct cause-effect relationships and to use them as a screening/diagnostic test. KEYWORDS: CD44, CD54, IL-4, IL-6, IL-17, Cytokeratin-20, bladder cancer, urothelial carcinoma.