Ürotelyal karsinomlar ve çevre non tümöral mukozalarında CD133, CD44, COX-2'nin immunhistokimyasal analizi ve non tümöral mukozaların malignite potansiyelinin belirlenmesi
Immunhistochemical analysis of CD133, CD44, COX-2 in urothelial carcinomas and surrounding non tumoral mucocals and determination of mali̇gnant potential of non tumoral mucosa
- Tez No: 793377
- Danışmanlar: PROF. MUSTAFA CİHAT AVUNDUK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Patoloji, Pathology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Patoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Mesane kanseri dünyada en sık görülen 10. kanser türü olup kansere bağlı ölümler arasında 13. sırada yer almaktadır. Yüksek nüks riski mevcudiyeti dolayısıyla ve yaşam boyu takip gerektimesi diğer tümörlere nazaran tedavi maliyetlerini artırmaktadır. Son zamanlarda kanser kök hücreleri ile yapılan çalışmalar kök hücrelerin prognoz, nüks ve tedaviye cevapta kuvvetli ilişkinin olduğunu göstermiştir. Organizmada kanser kök hücrelerine dönüşüm, doku rejenerasyonu esnasında, toksinlere, enfeksiyonlara, radyasyona veya mutasyonlara neden olan metabolik etkilere cevap olarak başlayabilir veya hızlanabilir. CD133, CD44 kanser kök hücreleri içerisinde tanımlanan önemli belirteçlerdir. COX-2 inflamasyonla PGE2 aracılı kök hücrelerini aktive edebilir. Çalışmamızda Meram Tıp Fakültesi Patoloji Anabilim Dalında ürotelyal karsinom (ÜK) ve kronik sistit (KS) tanısı almış olgular yeniden değerlendirildi. Olgulara immünhistokimyasal olarak CD133, CD44, COX-2 boyaları uygulandı. Elde edilen veriler klinikopatolojik parametrelerle istatiksel olarak karşılaştırıldı. CD133 boyaması ile papiller ürotelyal karsinom (PÜK) olgularında tümör içermeyen komşu mukozada, tümör alanına göre istatiksel olarak anlamlı pozitif ekspresyon saptandı (p=0,020). 60 yaş ve üzeri olguların tümöral alanlarında CD133 negatif ekspresyon oranı 60 yaşın altındaki olgulara göre istatiksel olarak anlamlı düzeyde yüksek saptandı (p=0,021). Yüksek dereceli tümörlerde CD133 boyanma şiddetinin güçlü olması istatiksel olarak anlamlı yüksek bulundu (p=0,028).
Özet (Çeviri)
Bladder cancer is the 10th most common cancer in the world and is the 13th among cancerrelated deaths. Due to the high risk of recurrence and the need for lifelong follow-up, treatment costs increase compared to other tumors. Recent studies with cancer stem cells have shown that stem cells have a strong relationship with prognosis, recurrence and response to treatment. Transformation into cancer stem cells in the organism may begin or accelerate during tissue regeneration in response to toxins, infections, radiation or metabolic effects that cause mutations. CD133 and CD44 are important markers identified in the subpopulation of cancer stem cells. COX-2 can activate PGE- 2 mediated stem cells with inflammation. In our study, cases diagnosed with UC and CS in the Pathology Department of Meram Faculty of Medicine were evaluated. Immunohistochemical CD133, CD44, COX2 stains were applied to the cases and the data were statistically compared with clinicopathological parameters. Statistically significant positive expression was found in the adjacent mucosa without tumor in CD133 and PUC cases compared to the tumor (p=0.020). CD133 negative expression rate in tumoral areas of patients aged 60 years and older was found to be statistically significantly higher than those under 60 years of age (p=0.021). The strength of CD133 staining in high-grade tumors was found to be statistically significantly higher (p=0.028).