(Un) forgiveness ın brand hate
Marka nefretinde bağişlama (Ma)
- Tez No: 528718
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM HESAPÇI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Marka nefreti, marka ilişkisi ve tüketici duygusu araştırmalarında incelenen yeni bir konsepttir. Bu araştırma ilk olarak, öncesindeki marka nefretinin sebeplerini ve sonuçlarını saptama ve ölçme çabalarının üzerine, yapısal eşitlik modeliyle bu öğelerin analizini ilerletmeyi hedefler. Nefret eden tüketiciyi, bağışlayan bir konuma getirebilecek şartları ortaya çıkarmaya çalışır. Burada incelenen koşullar, tüketici-marka ilişkisi kalitesi, bağışlayıcı kişilik özelliği ve nefretin bileşimidir. Daha önceki nefret ve marka nefreti araştırmalarına istinaden, altı temel nefret duygusu ilk kez bağışlama bağlamında değerlendirildi. Çalışmanın özgün katkısı, tüketicinin mizacına ilişkin bir faktörün (bağışlayıcılık) tüketicinin nefret ve bağışlama durumlarına karşı ölçümlenmek üzere dahil edilmesidir. Bu çalışma, marka nefreti, bağışlama durumu, bağışlayıcılık ve marka ilişkisi arasındaki ilişkiyi resmetmek için, nicel (betimleyici) bir yaklaşımı benimsemekte ve büyük ölçekli bir anket kullanmaktadır (n = 225). Bu anket verilerinin analizi, bu ilişkilerin varlığını, türünü, yönünü ve etki büyüklüğünü ortaya koymuştur. Marka nefretinin yoğunluğu, nefret bileşimive ilişki kalitesi bağışlama haline yansırken, bağışlayıcılığın bağışlamaya etkisi görülmemiştir.
Özet (Çeviri)
Brand hate is a new concept that has been under scrutiny in brand relationship and consumer emotion research. Upon the previous efforts to determine and measure determinants and outcomes of brand hate, this study first aims at providing further analysis of these components by structural equation modeling. Second, this study seeks for conditions that likely to bring a forgiving state to a hater consumer. The conditions investigated here are quality of consumer-brand relationship, trait forgivingness of consumer and composition of brand hate. Following the previous hate and brand hate research, six primary emotions of hate are assessed in forgiveness context, for the first time. The novel contribution is the introduction of a dispositional factor (forgivingness) to be measured against hate and forgiveness states. In order to picture relationships between brand hate, forgiveness state, forgivingness and brand relationship, this study embraces a quantitative (descriptive) approach and utilizes a large-scale survey (n = 225). Analysis of the survey data presented the existence, type, direction and effect size of these relationships. Density of brand hate, composition of hate and brand relationship quality reflects in forgiveness state while forgivingness has no influence on forgiveness.