Hemşirelerin intramüsküler enjeksiyon uygulamasında ventrogluteal bölgenin kullanımına ilişkin verilen planlı eğitimin bilgi ve becerileri üzerine etkisi
The effect of nurses on the knowledge and skills of the planned education related to the use of the ventrogluteal site in intramuscular injection
- Tez No: 528731
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TÜLAY SAĞKAL MİDİLLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
Amaç: Araştırma hemşirelerin intramüsküler enjeksiyonda ventrogluteal bölgenin kullanımına ilişkin verilen planlı eğitimin bilgi ve becerileri üzerine etkisini incelemeyi amaçlamıştır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma ön test-son test düzeninde deneysel bir çalışma olarak planlanmıştır. Araştırmanın örneklemini 30 hemşire oluşturmuştur. Bulgular: Hemşirelerin ventrogluteal bölgeye intramüsküler enjeksiyona ilişkin bilgi puan ortalaması 1. izlem 45,57 ± 18,502, 2. izlem 85,13 ± 7,157, 3. izlem 79,37 ± 6,239, 4. izlem 76,53 ± 5,588 bulunmuştur. 1. izlem-2. izlem, 1. izlem-3. izlem, 1. izlem-4.
Özet (Çeviri)
Aim: The research is aimed to examine the effect of nurses on the knowledge and skills of planned education given to the use of the ventrogluteal region in intramuscular injection. Material and Method: This study was planned as an experimental study in the pre-test-post test format. The sample of the research was composed of 30 nurses. Findings: The mean score of the knowledge about intramuscular injection of the nurses to the ventrogluteal site 1. follow-up 45,57 ± 18,502; 2. follow-up 85,13 ± 7,157; 3. follow-up 79,37 ± 6,239; 4. follow-up was 76,53 ± 5,588. 1. follow-up-2. follow-up, 1. follow-up-3. follow-up, 1. follow-up-4.