Konuma bağlı depo yönetim sistemlerinde RFID ve barkod yöntemlerinin karşılaştırılması
Comparison of RFID and barcode methods in location relatedstorage management systems
  1. Tez No: 528743
  2. Yazar: HÜSEYİN CAHİT TOSUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDÜL HALİM ZAİM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Günümüzde yaygın olarak kullanılan depo takip sistemlerinin kurumlara olan verimlilik maliyetleri, çevresel ve sağlık etkilerinin ne düzeyde olduğu tam olarak bilinmemektedir. Tüketimin her geçen gün artışı, depo yönetim sistemlerinde verimliliğin gerekliliğini ön plana çıkartmaktadır. Bununla birlikte çevresel fayda ve zararların da göz ardı edilmemesi gerekmektedir. Kurumların yapmış olduğu depo yatırımları, kurgulanan sürece göre faydadan çok zararlara sebep olabilmektedir. Bu dokümanda depo yönetimi amacı ile kullanılan, standart barkod yapısına alternatif olarak RFID sistemlerle konum belirleme yöntemlerinin kullanımı, verimlilik, finans ve çevresel etkilerinin karşılaştırılması açıklanmıştır. Bu dokümanın, mevcut teknolojilerin iyileştirilmesi ve kurumların depo yönetimi uygulamalarında tercihlerini bir karşılaştırma üzerine kurgulamasında fayda sağlaması beklenmektedir. Karşılaştırmanın amacı iki farklı yönetim sisteminin getireceği avantaj ve dezavantajları göz önüne koymak ve farklılıkların maliyet/amortisman ve fayda ekseninde değerlendirilmesini sağlamaktır. Ayrıca bu dokümanda, ülkemizin teknolojik alanlarda göstermiş olduğu gelişmeler ile Endüstri 4.0 a atılan adımlarda Nesnelerin İnterneti (Internet of Things - IoT)'nin depo yönetim sistemlerinde kullanımı vurgulanmaktadır. Araştırmalar göstermiştir ki, ilk yatırım bedeli yüksek olsa da devamlılığı ve çevresel faydaları göz önüne alındığında RFID depo yönetim sistemleri tercih sebebi olmalıdır.
Özet (Çeviri)
It is not known exactly what the efficiency costs of the warehouse monitoring systems used today and the environmental and health effects are to the institutions. Every day increase in consumption, efficiency is required in warehouse management systems. However, environmental benefits and losses should not be overlooked. Warehouse investments made by corporations can cause damages rather than benefits according to the process that is being constructed. This document describes the comparison of the use, efficiency, financial and environmental impacts of positioning methods with RFID systems as an alternative to the standard bar code structure used with warehouse management purposes. It is expected that this document will be useful for improving existing technologies and for building a comparison of the preferences of institutions in warehouse management practices. The aim of the comparison is to take into account the advantages and disadvantages of the two different management systems and to ensure that the differences are assessed on the basis of cost / depreciation and utility. In addition, this document highlights the developments that our country has shown in technological areas and the use of the Internet of Things (IoT) in warehouse management systems in the steps taken in Industry 4.0. Research has shown that although the initial investment cost is high, RFID storage management systems should be the reason for preference given the continuity and environmental benefits.