Balázs operatörlerinin Bleimann, Butzer ve Hahn tip genelleştirmesiyle yaklaşım
Approximation by Bleimann, Butzer and Hahn type generalization of: Balázs operators
  1. Tez No: 528744
  2. Yazar: MUSTAFA KARATAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMET YÜKSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu tezde, Doğru tarafından çalışılan (A_{n}) operatörler dizisinin yaklaşım özellikleri incelenmiştir. İlk önce bu operatörlerin yaklaşım hızı sürekli ve sınırlı fonksiyonların bir Lipschitz H_{α} alt uzayında süreklilik modülü yardımıyla hesaplanmıştır. İkinci olarak, bazı özel koşullar altında Voronovskaja tip teorem sonucu elde edilmiştir. Son olarak, adı geçen operatörlerin belirli bir fonksiyona yakınsaklık oranı grafikler yardımıyla resmedilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the approximation properties of the sequences of the (A_{n}) operators studied by Doğru were examined. Firstly, the degree of approximation of these operators was calculated by means of the continuity module in a Lipschitz H_{α} subspace of continuous and bounded functions. Secondly, in some special conditions, Voronovskaja type theorem was obtained. Finally, the rate of convergence of the operators to a certain function is illustrated with the help of graphics.